Gorszy klimat dla inwestycji

opublikowano: 23-10-2012, 00:00

Z 61 proc. do 48 proc. spadł odsetek pozytywnych ocen, które przyznali Polsce inwestorzy. To dobry wynik w złych czasach.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) po raz szósty zbadała klimat inwestycyjny w Polsce.

— Mamy drugi wynik w historii — średnia ocena wyniosła 3,4 punktu w skali 1-5, to mocna czwórka — uważa Sławomir Majman, prezes PAIIZ. W ubiegłym roku średnia ocena wyniosła 3,6 proc. Więcej było wówczas firm, które oceniły klimat jako bardzo dobry lub dobry: 61 proc. W tegorocznej edycji zadowolonych jest 48 proc.

— W ubiegłym roku optymizm firm był znacznie wyższy. Teraz sytuacja na świecie pogorszyła się, dlatego nieco gorsze wyniki. Są one jednak i tak wyższe niż w latach 2007- 10 — mówi Marta Openchowska z IQS Group, która przeprowadziła badania. Sebastian Mikosz, który był wiceprezesem PAIIZ w latach 2003-6, podkreśla, że lokalne samorządy wykonały ogromny wysiłek, dzięki któremu inwestorzy dostają dobrze przygotowane tereny.

— Teraz powinniśmy walczyć o zwiększanie konkurencyjności Polski dla firm inwestujących w produkcję przemysłową oraz badania i rozwój. Być może warto zmniejszyć koszty pracy za pomocą obniżki podatków — podpowiada Sebastian Mikosz.

Adam Żołnowski, który w 2006 r. był prezesem PAIIZ, a dziś jest w zarządzie DCT Gdańsk, uważa, że w Polsce nadal opłaca się inwestować.

— Ale moja firma, która buduje terminal za 270 mln EUR, często zaskakiwana jest nowymi niespodziankami. Chociaż infrastruktura drogowa jest świetna, to remont trakcji kolejowych odciął Pomorze od reszty Polski. Zabrakło koordynacji — mówi Adam Żołnowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gorszy klimat dla inwestycji