Gorzów uzyska środki na budowę obwodnicy

Piotr Wielicki
25-10-2000, 00:00

Gorzów uzyska środki na budowę obwodnicy

Na realizację 12-km odcinka drogi miasto potrzebuje 250 mln złotych

Wiele wskazuje na to, że w połowie 2001 r. rozpocznie się budowa zachodniej obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto ma już 4 mln EUR (16 mln zł) ze środków UE na realizację pierwszego odcinka magistrali, którego całkowity koszt wynosi 40 mln zł. Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej chce pomóc w uzyskaniu pozostałych 24 mln zł.

Zachodnia obwodnica Gorzowa Wielkopolskiego ma być realizowana w trzech etapach i kosztować 250 mln zł. Na razie Gorzów ma 4 mln EUR (16 mln zł) na rozpoczęcie pierwszego etapu. Zdaniem Władysława Żelazowskiego, naczelnika Wydziału Infrastruktury Technicznej i Inwestycji Urzędu Miasta w Gorzowie, uzyskanie tak dużej kwoty ma duże znaczenie dla realizacji całego przedsięwzięcia.

— Dzięki temu są duże szanse na to, że budowa oczekiwanej od lat zachodniej obwodnicy dla Gorzowa ruszy latem 2001 r. Inwestycja rozpocznie się od strony południowej, a nie jak wcześniej planowano, od północy — mówi Władysław Żelazowski.

Pierwszy czterokilometrowy odcinek trasy, od ul. Sulęcińskiej do węzła komunikacyjnego po zachodniej stronie ul. Kasprzaka, ma powstać w ciągu trzech lat. Koszt jego budowy oszacowano na 40 mln zł, miastu brakuje na jego realizację jeszcze 24 mln zł.

Ministerstwo chce pomóc

Jerzy Widzyk, minister transportu i gospodarki morskiej, zapewnia władze Gorzowa, że pieniądze się znajdą i budowa trasy będzie mogła ruszyć w przyszłym roku. Jego zdaniem, miasto jest dobrze przygotowane do realizacji obwodnicy i nie musi czekać na nią kolejnych kilkunastu lat.

— Rozpoczęliśmy zabiegi o zmianę zaszeregowania trasy z autostrady na drogę ekspresową. Taka koncepcja pokrywa się z wizją rządu. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać środki na budowę obwodnicy — tłumaczy Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Władze Gorzowa chcą zakończyć budowę obwodnicy zachodniej w ciągu sześciu lat. Cała trasa będzie miała 12 km długości. Wchodzący w jej skład most na Warcie liczyć będzie ponad 700 m. Projekt trasy, za który miasto zapłaciło 4,5 mln zł, został przygotowany przez firmę Transprojekt Gdański.

Według Jerzego Widzyka, Gorzów jest jednym z niewielu miast w kraju, przygotowanych do przyjęcia unijnych środków pomocowych na inwestycje drogowe.

Brakuje 200 mln zł

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy magistrali, władze miasta zamierzają ubiegać się o dofinansowanie ze środków UE także kolejnych, najdroższych odcinków obwodnicy: od węzła na ul. Kasprzaka, przez Wartę do drogi krajowej nr 22 (tzw. trasy szczecińskiej) i dalej do północnego wylotu z miasta. Koszt ich budowy szacuje się na 200 mln złotych.

KONIECZNA POMOC: Władze Gorzowa Wielkopolskiego chcą zbudować zachodnią obwodnicę w ciągu sześciu lat. Według Andrzeja Korskiego, wiceprezydenta Gorzowa, bez rządowej pomocy miasto nie zdoła zdobyć odpowiednich środków. fot. M. Arent

MINISTER CHWALI: Jerzy Widzyk, minister transportu i gospodarki morskiej, uważa, że Gorzów jest dobrze przygotowany do realizacji obwodnicy i nie będzie musiał czekać na nią kilkunastu lat. fot. G. Kawecki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gorzów uzyska środki na budowę obwodnicy