Gorzowski sposób na kompleksy

  • Anna Pronińska
opublikowano: 20-08-2013, 00:00

Samorządowcy przekonali się do PPP i chcą rozbudować centrum rehabilitacyjno — sportowe.

Liczący ponad 125 tys. mieszkańców Gorzów Wielkopolski na razie nie ma na koncie żadnego przedsięwzięcia w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). To może się wkrótce zmienić, jeśli samorządowej spółce Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne Słowianka (CSR) uda się pozyskać inwestora do rozbudowy kompleksu. W ramach inwestycji ma powstać centrum hotelowo-konferencyjne z częściami: hotelowo-restauracyjną, administracyjną i odnowy biologicznej. Obiekt będzie połączony z istniejącym kompleksem basenowym.

— Początkowo chcieliśmy pozyskać prywatnego inwestoraw innej formule. Po wstępnych rozmowach okazało się, że nie da się zrealizować inwestycji bez PPP — mówi Krzysztof Kowalski, radca prawny reprezentujący CSR Słowianka. Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie i zarządzanie przedsięwzięciem.

— Inwestycja pochłonie około 27 mln zł netto. Przewidujemy jej współfinansowanie w postaci wniesienia nieruchomości oraz innych wartości niematerialnych i prawnych. Zakładamy, że sama na siebie zarobi — mówi Krzysztof Kowalski.

Kompleks ma służyć m.in. jako baza hotelowa dla sportowców przyjeżdżających na zawody oraz zgrupowań kadr pływackich i innych dyscyplin sportów wodnych. Na największe imprezy sportowe potrzeba jednorazowo od 300 do 1000 miejsc noclegowych. Obecna miejska baza nie wystarcza.

— W ciągu roku może odbyć się nawet kilkanaście imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, co zapewni obłożenie hotelu na pewien czas — mówi radca prawny.

Na początku września spółka zaprosi firmy do składania wniosków o udział w postępowaniu.

— Bardzo trudno jest łączyć inwestycje publiczne z komercyjnymi, czego samorządy często próbują. Dotychczas wypalił tylko jeden taki projekt — sopocki dworzec z galerią handlową. Wszystko zależy od opłacalności przedsięwzięcia — komentuje Agnieszka Ferek, radca prawny w Baker & McKenzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu