Gosiewski pyta Tuska o emerytury

PAP
opublikowano: 02-02-2008, 15:36

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski zwrócił się do premiera Donalda Tuska z prośbą o odpowiedź na nurtujące go pytania dotyczące reformy emerytalnej i koniecznych projektów ustaw - poinformował w sobotę klub PiS

W przekazanym PAP liście Gosiewski pyta premiera, kiedy rząd zamierza przedstawić szczegółowy harmonogram prac nad ustawami kończącymi reformę emerytalną, gwarantującymi jej wejście w życie 1 stycznia 2009 r., "pomimo że zostały one przygotowane jeszcze przez rząd Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego".

Szef klubu PiS pyta też, dlaczego rząd dotychczas nie skierował do Sejmu projektu ustawy o zakładach emerytalnych oraz na jakim etapie prac rządowych znajduje się projekt ustawy o emeryturach dla osób pracujących w szczególnych warunkach. Czy brak debaty o emeryturach dla osób pracujących w szczególnych warunkach na forum Komisji Trójstronnej oznacza rezygnację z reformy i zgodę na przedłużenie wcześniejszych emerytur o kolejne lata - pyta też Gosiewski.

"Czy rząd zdaje sobie sprawę, że zaniechanie reformy emerytalnej w tej chwili oznacza, że w latach 2009-2014 trzeba będzie z budżetu państwa wyasygnować nawet do 260 mld zł na dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i czy określone zostały już ewentualne źródła finansowania tej dotacji wraz ze skutkami tego wzrostu dla całego systemu finansów państwa?" - pisze Gosiewski.

Pyta także o stanowisko rządu w sprawie uelastycznienia wieku emerytalnego i czy rząd zamierza zaproponować zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyraża też obawę, czy wprowadzenie okresu przejściowego w postaci "wypłaty programowanej" nie spowoduje faktycznego odsunięcia wejścia w życie reformy emerytalnej.

W piątek "Rzeczpospolita" napisała o liście, który posłowie PiS zamierzają wysłać do premiera. List ma zawierać zarzut bezczynności rządu przy przygotowywaniu ustaw kończących reformę emerytalną.

W odpowiedzi, ministerstwo pracy w piątek na swojej stronie internetowej poinformowało, że jednym z głównych zadań resortu jest zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do parlamentu do połowy bieżącego roku.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane