Gospodarka Brazylii na medal nie zasługuje

  • Michał Żuławiński
11-08-2016, 06:28

Wolniej, niżej, słabiej – oto najkrótsze podsumowanie kondycji brazylijskiej gospodarki w ostatnich latach.

Brazylijska gospodarka od wielu miesięcy przykuwa uwagę komentatorów z całego świata. Trudno się dziwić, nigdy w historii nie zdarzyło się, aby dany kraj zaliczany do grona rozwijających się gościł u siebie mundial, a dwa lata później letnie igrzyska olimpijskie.

Spowolnienie w brazylijskiej gospodarce widać jak na dłoni. Kraj znajduje się w najdłuższe od lat 30. XX wieku recesji, co ma związek zarówno ze spadającymi cenami surowców, jak i problemami wewnętrznymi.

Zwykłym Brazylijczykom mocno we znaki daje się inflacja. Jej roczna dynamika od marca 2015 r. utrzymuje się powyżej 8%, co w krajach zachodnich, gdzie panuje obecnie deflacja lub minimalna inflacja, wręcz trudno sobie wyobrazić.

W ubiegłorocznym artykule „Brazylia przegrywa 1:7. Gospodarczo” jeden z fragmentów dotyczył kursu walutowego. Obecnie sytuacja nie jest aż tak trudna – inwestorami kieruje m.in. nadzieja na zmiany na scenie politycznej – jak kilka miesięcy temu, kiedy za dolara płacono ponad 4 reale, jednak nadal Brazylijczycy odczuwają efekty słabej waluty.

Recesja sprawiła, że Brazylia przesunęła się w dół największych gospodarek świata. Jak wynika z najnowszych danych Banku Światowego, Kraj Kawy spadł z 7. na 9. miejsce – za Indie i Włochy.

Recepta dla brazylijskiej gospodarki pozostaje niezmienna. Kraj Kawy musi uporządkować swoje problemy wewnętrzne, wprowadzić szereg reform (w tym kluczową reformę emerytalną), ograniczyć deficyt budżetowy (w 2015 r. wyniósł 10%!), a w dłuższym horyzoncie odchodzić od gospodarki opartej głównie na eksporcie surowców. Wszystkie te posunięcia są o wiele trudniejsze niż wydanie kilkunastu miliardów dolarów na tę czy ową imprezę sportową, jednak przyniosą efekty o wiele korzystniejsze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

/ Gospodarka Brazylii na medal nie zasługuje