Gospodarka Iranu na skraju załamania

Po poniedziałkowym spadku o 15 proc. rial, waluta Iranu, osłabił się we wtorek o 9 proc.

Panikę rynkową pogłębiły komentarze ministra przemysłu tamtejszego rządu. Wyraził on nadzieję, że służby bezpieczeństwa podejmą działania w zwalczaniuspekulantów, których obwinił za załamanie waluty.

— Władze mają bardzo ograniczone możliwości, by uspokoić sytuację. Nawet kiedy sięgają po nadzwyczajne środki, rynek interpretuje to tylko jako kolejną oznakę nienormalności sytuacji — komentował Hassan Hakimian, ekspert ds. Iranu na Uniwersytecie w Londynie. Przyczyna kłopotów gospodarki Iranu to zaostrzone w tym roku sankcje międzynarodowe. Minister finansów Izraela ocenia, że spadek przychodów z tytułu eksportu ropy może do końca roku sięgnąć 50 mld USD. Efekt to przyspieszenie tempa wzrostu cen. Choć oficjalnie inflacja sięga w Iranie 25 proc., to jednak komentatorzy spekulują, że kraj może w rzeczywistości znajdować się na skraju hiperinflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gospodarka Iranu na skraju załamania