Czytasz dzięki

Gospodarka Kenii skurczyła się po raz pierwszy od 17 lat

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 15-10-2020, 15:22

Gospodarka Kenii skurczyła się w drugim kwartale po raz pierwszy od prawie dwóch dekad, gdy pandemia koronawirusa wpłynęła na kluczowe sektory.

Produkt krajowy brutto spadł w drugim kwartale o 5,7 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku był to wzrost o 5,3 proc.  w tym samym okresie rok wcześniej. Mediana szacunków sześciu ekonomistów w badaniu Bloomberga wskazywała na spadek o 2,3 proc.

Nairobi, Kenia. Fot. Bloomberg
Nairobi, Kenia. Fot. Bloomberg
None
None

Pierwsze przypadki koronawirusa wykryto w Kenii w połowie marca. W kraju wprowadzono wówczas częściowy lockdown. Najbardziej ucierpiały turystyka i eksport.

„Słabe wyniki kwartału były efektem znacznych spadków w zakresie zakwaterowania i usług gastronomicznych, edukacji oraz podatków od produktów oraz transportu i magazynowania” – podał w oświadczeniu urząd statystyczny.

Prognozy wyników z trzeciego kwartału są bardziej optymistyczne. Bank centralny przewiduje, że uda się utrzymać całoroczny wzrost gospodarczy na poziomie 3,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane