Czytasz dzięki

Gospodarka Korei Północnej wzrosła w 2019 r.

opublikowano: 31-07-2020, 14:19

Po raz pierwszy od trzech lat w 2019 r. izolowana na scenie międzynarodowej północnokoreańska gospodarka odnotowała wzrost, informuje Reuters powołując się na bank centralny Korei Południowej (BOK).

Według znajdującej się po drugiej stronie granicy instytucji, PKB Korei Północnej zwiększył się realnie w zeszłym roku o 0,4 proc. w ujęciu rocznym. W 2018 r. PKB spadł najmocniej od 21 lat notując 4,1 proc. zniżkę z powodu suszy i nałożonych na kraj sankcji.

Korea Północna
Zobacz więcej

Korea Północna fot. Bloomberg

Od 2006 r. Korea Północna objęta jest sankcjami ONZ za swoje programy dotyczące pocisków balistycznych i jądrowych, a Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrza środki w ostatnich latach.

Poprzednio gospodarka Korei Północnej notowała wzrost w 2016 r., który na poziomie 3,9 proc. był najmocniejszym od 17 lat. 

Według wyliczeń banku, produkcja z rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, które stanowią około jednej piątej gospodarki Korei Północnej, wzrosła w zeszłym roku o 1,4 proc. zaś  produkcja przemysłowa spadła o 0,9 proc. po spadku o 12,3 proc. w 2018 r.

Prognoza BOK zakłada znaczne pogorszenie handlu Korei Północnej w tym roku, ponieważ epidemia koronawirusa ogranicza dostawy do Chin, największego partnera handlowego, który stanowi ponad 90 proc. całkowitego handlu Korei Północnej.

Reuters podkreśla, że szacunki BOK dotyczące północnokoreańskich danych gospodarczych są uważane za najbardziej miarodajne, ponieważ odizolowane państwo nie ujawnia żadnych statystyk dotyczących swojej ekonomii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane