Gospodarka nadal potrzebuje wsparcia od NBP-Pol

16-10-2002, 18:53

WIELICZKA (Reuters) - Zdaniem wicepremiera Marka Pola rząd potrzebuje większego wsparcia ze strony banku centralnego, żeby ożywić polską gospodarkę.

Minister gospodarki zapytany, czy RPP powinna podjąć decyzje o redukcji stóp już na posiedzeniu Rady, które odbędzie się 22-23 października powiedział "Nie komentujemy posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej".

Dodał jednak: "Swoje oczekiwania wobec NBP, który z mocy ustawy ma wspierać politykę gospodarczą, wyraziliśmy kilkakrotnie, do tej pory nie doczekaliśmy się jeszcze takiego wsparcia. Cały czas jest jeszcze taka możliwość (obniżki stóp), być może na następnym posiedzeniu RPP".

Ostatni raz Rada obniżyła stopy w sierpniu i była to już szósta redukcja w tym roku. Główna stopa rynkowa jest obecnie na poziomie 7,5 procent. Według przeprowadzonej przez Reutera ankiety, analitycy nie spodziewają się, że Rada zdecyduje się na redukcję w tym miesiącu.

Polska gospodarka przeżywa największy spadek tempa rozwoju od dekady, a tegoroczne PKB szacowane jest na 1,2 procent wobec 1,0 procent w 2001 roku.

Według ustawy o NBP, głównym celem jego działania jest stabilizacja cen, jednak ma on także wspierać politykę gospodarczą rządu, jeżeli ta nie zagraża priorytetom banku centralnego.

((Wojciech Żurawski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka nadal potrzebuje wsparcia od NBP-Pol