Gospodarka Niemiec powinna przyspieszyć w II kw.

Reuters
16-01-2002, 11:57

FRANKFURT (Reuters) - Stan niemieckiej gospodarki nie poprawi się w tym roku znacząco, ale od drugiego kwartału można spodziewać się pewnego ożywienia, w przyszłym roku wzrost powinien być już wyraźnie wyższy, wynika ze środowego sondażu Reutera. Z ankiety przeprowadzonej wśród 21 ekonomistów wynika, że wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie w tym roku 0,7 procent. Średnia prog

FRANKFURT (Reuters) - Stan niemieckiej gospodarki nie poprawi się w tym roku znacząco, ale od drugiego kwartału można spodziewać się pewnego ożywienia, w przyszłym roku wzrost powinien być już wyraźnie wyższy, wynika ze środowego sondażu Reutera.

Z ankiety przeprowadzonej wśród 21 ekonomistów wynika, że wzrost gospodarczy w Niemczech wyniesie w tym roku 0,7 procent. Średnia prognoza na ubiegły rok wynosiła 1,5 procent.

Na przyszły rok ekonomiści prognozują znaczący, 2,5-procentowy wzrost, jednak po słabej drugiej połowie 2001 roku największa europejska gospodarka będzie potrzebowała czasu, by nabrać tempa.

"Ostatnie dane makro wskazują na bardzo wczesną fazę przełomu" - powiedział Michael Schubert z Commerzbanku.

"Pierwsze informacje, które zwiastują poprawę, takie jak indeks Ifo, pochodzą z końca grudnia, więc nie należy się spodziewać szybkiej poprawy koniunktury" - dodał.

Pilnie obserwowany indeks Ifo, obrazujący poziom nastrojów wśród niemieckich przedsiębiorców, wzrósł nieznacznie w grudniu i była to pierwsza zwyżka od lipca.

Zdaniem ekonomistów spadająca inflacja pozwoli konsumentom wydawać więcej, podczas gdy poprawa nastrojów pociągnie za sobą wzrost inwestycji.

W pierwszej połowie 2001 roku wydatki konsumentów ograniczały wysokie ceny energii i żywności, w drugiej doszły do tego ataki na USA przeprowadzone 11 września, po których i tak już kiepskie nastroje Niemców jeszcze się pogorszyły.

Ekonomiści prognozują średnio, że w tym roku konsumpcja w Niemczech wzrośnie o jeden procent.

Sytuacja w przemyśle ma się zacząć stabilizować w drugim kwartale, co w trzecim zaowocuje prawdopodobnie wzrostem produkcji. W całym roku jednak produkcja przemysłowa Niemiec ma spaść o 0,5 procent. W tym roku spadek wyniesie prawdopodobnie 3,5 procent.

Ożywienie gospodarcze przyjdzie zbyt późno, by poprawić sytuację na rynku pracy. Analitycy prognozują, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 9,7 procent, podczas gdy w grudniu ubiegłego roku wynosiła 9,5 procent.

KONIEC OBNIŻANIA STÓP

Z ankiety wynika, że krótkoterminowe stopy procentowe powinny spaść. Większość ekonomistów jest zdania, że Europejski Bank Centralny nie zakończył jeszcze cyklu łagodzenia polityki monetarnej.

Część ekspertów jest jednak zdania, że koszty pieniądza już nie spadną.

Ulla Kochwasser z IBJ Germany prognozuje, że w tym roku nie będzie już żadnych redukcji, a w czwartym kwartale dojdzie do podwyżki stóp o 50 punktów bazowych.

"Myślę że ECB wyciągnął wnioski z błędu jaki popełnił w kwietniu 1999 roku, kiedy to kontynuował obniżanie stóp mimo zmiany nastrojów w gospodarce i musiał potem korygować swoją pomyłkę" - powiedziała.

W listopadzie ubiegłego roku inflacja w Niemczech po raz pierwszy od dwóch lat spadła poniżej dwóch procent, osiagając poziom 1,7 procent. W przyszłym roku ceny detaliczne mają wzrosnąć o 1,3 procent.

"Jeżeli nastroje nadal będą się pogarszać, może dojść do obniżek. Jeżeli jednak dojdzie do poprawy, to redukcji stóp może nie być" - powiedział jeden z analityków Commerzbanku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Niemiec powinna przyspieszyć w II kw.