Gospodarka od majówki nie ucierpi

opublikowano: 25-04-2019, 22:00

Wbrew pozorom rozsądna ilość dni wolnych od pracy nie ma jednoznacznie złego wpływu na gospodarkę.

Przed nami długi weekend majowy. Spora część Polaków, korzystając z uroków tegorocznego kalendarza, biorąc trzy dni urlopu, odpocznie od pracy przez dziewięć dni. Jednak kiedy kraj będzie odpoczywał, polska gospodarka nie będzie pracować tak jak zwykle. W święta sklepy i część punktów usługowych będzie zamknięta, a większość korporacji planuje aż pięciodniową przerwę w działalności (1-5 maja). W minionym roku dyskusja o dodatkowym dniu wolnym 12 listopada przypomniała o gospodarczych konsekwencjach przerwy w pracy. Część polityków i analityków szacowała, że każdy dodatkowy dzień wolny zmniejsza polskie PKB o 4 mld zł. U progu majówki warto zweryfikować tę tezę.

Już na pierwszy rzut oka widać, że oszacowanie wpływu święta państwowego na gospodarkę jest bardzo skomplikowane. W 2012 r. brytyjskie Centre for Economics and Business Research zwróciło uwagę, że kiedy ludzie w biurach, fabrykach i na budowach nie pracują, wydają zarobione pieniądze w hotelach, restauracjach, a także zwiększają konsumpcję w dniach poprzedzającychświęto. I tak na przykład w Zjednoczonym Królestwie największa sprzedaż wyposażenia ogrodu czy też produktów dla majsterkowiczów ma miejsce tuż przed Wielkanocą. Niemniej brytyjscy eksperci szacowali koszty dodatkowego święta na 2,3 mld GBP, choć zakładany margines błędu jest na tyle duży, że zysk wysokości 1,1 mld GBP także by się w nim mieścił.

Z kolei ekonomiści monachijskiego MPRA po zbadaniu 182 państw zwracają uwagę na dwa kluczowe czynniki decydujące o ostatecznym wpływie dnia ustawowo wolnegood pracy na gospodarkę. Pierwszym czynnikiem jest odpowiednio wczesne zaplanowanie takiego dnia — w taki sposób, aby firmy mogły dostosować funkcjonowanie do kalendarza pracy. W tym aspekcie zdanie niemieckich ekspertów podziela malezyjski Bank Centralny w raporcie „Economics of Public Holidays”. Drugim czynnikiem jest odpowiedź na pytanie, czy takie święto jest religijne. Okazuje się, że jeśli święto nie jest religijne, za to zaplanowane odpowiednio wcześnie, to może ono mieć minimalnie pozytywny wpływ na gospodarkę— ok. 0,3 proc. PKB za każdy dzień wolny. Główny udział w tym wzroście ma zwiększona konsumpcja, która w każde kolejne święto może podnieść PKB o 0,34 proc. Autorzy podkreślają jednak, że ważniejszy od zysku w PKB jest wzrost jakości życia, który jest lepiej uchwytny podczas badania mikroekonomicznych skutków dni wolnych.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Inni niemieccy specjaliści, tym razem z Forschungsinstitut zur Zukunft der Arbeit, zwracają uwagę, że dni wolne mają zbawienny wpływ na socjalizowanie się społeczeństwa, co podnosi morale i daje szansę na większą produktywność pracowników po powrocie do pracy. Jak we wszystkim jednak kluczowy jest umiar i przekroczenie pewnej granicy zaczyna po prostu rozleniwiać społeczeństwo. Według autorów raportu optymalna liczba dni ustawowo wolnych od pracy to między 13 a 17. W Polsce mamy takich dni (poza weekendami) jedynie 10.

Analiza wpływu dnia wolnego na gospodarkę uzmysławia poziom skomplikowania procesów gospodarczych, które zachodzą we współczesnym świecie. Warto jednak przypomnieć, że według OECD Polacy są jednym z najciężej pracujących państw Europy, zatem majowy odpoczynek powinniśmy spędzać bez poczucia winy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane