Gospodarka ratuje wiarygodność Polski

Agencja ratingowa S&P utrzymała nasz rating i stabilną perspektywę. To zasługa przyspieszenia, które łagodzi budżetowe napięcia.

Na początku ubiegłego roku S&P niespodziewanie obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski do „BBB+” i nadała jej negatywną perspektywę, oznaczającą duże prawdopodobieństwo dalszego cięcia ratingu. W grudniu agencja nieco złagodziła stanowisko i poprawiła perspektywę na stabilną.

Teraz — zgodnie z oczekiwaniami — potwierdziła, że ratingowi Polski nic nie zagraża. Przyspieszenie wzrostu gospodarczego w 2017 r. uchroni finanse publiczne przed znaczącym pogorszeniem, pomimo istotnych wydatków socjalnych, obniżki wieku emerytalnego i utrzymującej się niepewności politycznej — tak decyzję uzasadnili analitycy S&P.Stabilna perspektywa oznacza, że w horyzoncie dwóch lat najbardziej prawdopodobnej jest, że rating się nie zmieni. Sama zaś ocena „BBB+” pokazuje, że rząd jest wiarygodnymemitentem długu, który będzie regulował zobowiązania.

Co powinniśmy zrobić, żeby odzyskać wyższą notę? Ograniczyć zadłużenie zagraniczne netto i szybciej poprawiać stan finansów publicznych — podpowiadają eksperci S&P. Obecnie analitycy agencji przewidują, że deficyt sektora w tym i przyszłym roku zatrzyma się na poziomie 3 proc. PKB, a później lekko spadnie. Gospodarka zaś, dzięki odbiciu w inwestycjach, urośnie o 3,3 proc., ale w kolejnych trzech latach dynamika wzrostu spowolni — średnio do 3 proc. Cięcie ratingu natomiastmoże nas spotkać, gdy kondycja publicznej kasy się pogorszy albo pojawi się zagrożenie dla niezależności Narodowego Banku Polskiego, do czego agencja przykłada dużą wagę. Obecnie jednak analitycy skupiają się na poprawiającej się koniunkturze gospodarczejnad Wisłą, zyskownym i dobrze skapitalizowanym sektorze bankowym oraz wiarygodnej polityce pieniężnej.

Za słabości, z punktu widzenia ratingu, uważają wciąż niską zamożność społeczeństwa. Negatywnie na wiarygodność kredytową Polski wpływa też pogorszenie „otoczenia instytucjonalnego”, które przesądziło o cięciu ratingu w styczniu 2016 r. S&P wyjaśnia, że rząd osłabił i podważył zdolność kluczowych instytucji, jak Trybunał Konstytucyjny, do kontroli i równoważenia jego działań.

4 proc. ...przy takim wzroście inwestycji (w porównaniu z ubiegłym rokiem)...

3 proc. ...i takim udziale deficytu finansów publicznych w PKB.

3,3 proc. O tyle, zdaniem S&P, urośnie gospodarka Polski w tym roku...

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gospodarka ratuje wiarygodność Polski