Gospodarka wciąż czeka na ustawy

Marek Kłoczko
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza piąty raz dokonała kwartalnego pomiaru legislacyjnej przyjazności Sejmu dla gospodarki. Nasz barometr uwzględnia akty prawne wpływające pozytywnie, neutralnie i negatywnie na warunki stwarzane

przedsiębiorczości. W IV kwartale 2006 r. parlament uchwa-

lił aż 70 ustaw, co dowodzi, że istnienie koalicji wpływa pozytywnie na tempo prac legislacyjnych. Jednak owe ustawy nie dotyczyły kluczowych problemów gospodarki i miały charakter głównie porządkujący lub wręcz marginalny. W tych kwestiach porządkujących odnotowaliśmy zgodność partii koalicyjnych i opozycyjnych.

Spośród ustaw przyjętych najbardziej cieszy zniesienie podatku od spadków i darowizn, co powinno przyspieszyć jakże potrzebną w Polsce kumulację rodzinnego kapitału, a tym samym umocnić firmy małe i średnie. Niepokoi natomiast zmiana przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, kolejny raz odsuwająca w przyszłość uruchomienie tzw. jednego okienka i uproszczenie rejestracji.

Mamy nadzieję, że konsensus koalicji i opozycji w kwestiach gospodarczych zostanie utrzymany, także gdy Sejm wreszcie otrzyma rządowe projekty ważnych ustaw, na które przedsiębiorcy czekają. Te najpilniejsze dotyczą: uporządkowania ustawy o VAT, wyeliminowania luk systemu emerytalno-rentowego, nowelizacji kodeksu pracy, zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz prawie budowlanym.

Marek Kłoczko

sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Kłoczko

Polecane