Gospodarny przegląd tygodnia (8-15 XII)

  • Jacek Kowalczyk
14-12-2012, 14:45

Czułe słówka na Świętokrzyskiej, pomocna ręka ministra Gowina i święta wojna o budżet - to (w naszym subiektywnym zestawieniu) najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.

•    Trwające od ponad dwóch lat czułe przymilanie się do siebie ministra finansów i prezesa banku centralnego robiło się powoli nie do zniesienia. Prawdopodobnie mdliło już samych zainteresowanych, bo Jacek Rostowski postanowił przerwać tę niezdrową sytuację i nawrzucał Radzie Polityki Pieniężnej, że nie tnie stóp procentowych. Na Świętokrzyskiej wreszcie choć przez chwilę zrobiło się swojsko.

•    A tak swoją drogą, minister Rostowski parę zaniechań też ma za uszami, ale w tej kwestii trzeba mu przyznać rację. Członkowie tego szacownego grona, jakim jest RPP, obdarzeni są refleksem szatniarza w osiedlowej przychodzi rodzinnej.

•    Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, zadeklarował, że uprości firmom procedurę upadłości. A mówią, że Platforma nie wspiera biznesu. W przyszłym roku ranking "Doing Business" należy do Polski.

•    Debata budżetowa to zwykle dla posłów wielka chwila, bo to ten jedyny moment w roku, kiedy mogą poczuć się jak prawdziwi ekonomiści, walczący o dobro finansów państwa. W tym roku elita społeczeństwa również skorzystała z tej okazji i przez cały wtorek kłóciła się o kształt budżetu. A właściwie o Fundusz Kościelny, stanowiącym 0,1 proc. wszystkich wydatków budżetowych. Społeczeństwo jak zwykle nie doceniło tych morderczych starań.

•    Wreszcie zapanują w Polsce najwyższe, grecko-hiszpańskie standardy bankowości. Unia Europejska przejmie kontrolę nad polskimi bankami – uzgodnili unijni przywódcy. Będzie dbać, by PKO BP i Bank Pekao nie udzielały kredytów na paszport Polsatu, albo nie kupowały podejrzanych papierów z Ameryki, bo inaczej stracą płynność i całą unijną gospodarkę szlag trafi.

Jacek Kowalczyk, dziennikarz "Pulsu Biznesi" fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Jacek Kowalczyk, dziennikarz "Pulsu Biznesi" fot. Marek Wiśniewski


•    Powstanie nowa nagroda dla najbardziej rzutkich i skutecznych menedżerów polskich spółek skarbu państwa - Złoty Dreamliner.

 

To pierwsza odsłona Gospodarnego Przeglądu Tygodnia. Będą kolejne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gospodarny przegląd tygodnia (8-15 XII)