Gowin weźmie w karby prokuratorów

opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Minister sprawiedliwości chce zwiększyć odpowiedzialność oskarżycieli krzywdzących firmy i obywateli.

„Jutro mogą przyjść po ciebie” — tę przestrogę płynącą z głośnego filmu Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty” usłyszeli wczoraj uczestnicy debaty „Państwo wrogiem przedsiębiorcy?”, zorganizowanej w siedzibie Business Centre Club. Pod adresem rządu i organów państwa padło mnóstwo gorzkich słów ze strony ekspertów i przedstawicieli biznesu. Najbardziej dostało się prokuraturze, która uznawanajest za instytucję szczególnie „zasłużoną” na polu niszczenia przedsiębiorców.

— Prokuratorzy krzywdzą ludzi i nie ponoszą za to odpowiedzialności. Należy położyć kres temu nadużywaniu władzy. Wymiar sprawiedliwości musi być sprawiedliwy — mówił prof. Leszek Balcerowicz. Wtórowała mu Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

— Obywatele są dla państwa czy państwo dla obywateli? Trzeba sobie wreszcie odpowiedzieć na to pytanie — podkreśliła Danuta Przywara. Z założonymi rękami nie zamierza stać minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

— W ciągu kilku najbliższych tygodni skierujemy do Rady Ministrów projekt, którego celem jest zwiększenie odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów. Oprócz tego planujemy wprowadzić przepisy ograniczające stosowanie tymczasowych aresztów. Zaproponujemy rządowi, aby areszt był możliwy tylko w przypadku przestępstw, za które grozi powyżej 2 lat więzienia — mówi Jarosław Gowin.

To nie koniec pozytywnych zmian.

— Zamierzamy wyeliminować najczęstszą przesłankę stosowania aresztu, którą jest wysoka kara grożąca podejrzanemu. Ta przesłanka jest nadużywana

przez sądy. Podstawą decyzji o areszcie będzie tylko obawa, że podejrzany się ukryje lub będzie mataczył — deklaruje minister. Sądy bardzo chętnie godzą się na areszty. Obecnie pozytywnie rozpatrują 98 proc. wniosków prokuratury. Minister sprawiedliwości podkreśla jednak, że spada liczba wniosków o areszt. W 2012 r. było ich 22 tys., podczas gdy w 2007 r. aż 36 tys. 87 proc. przedsiębiorców uważa, że sędziowie i prokuratorzy powinni ponosić odpowiedzialność karną i finansową za popełniane błędy — wynika z badań BCC.

Biznes żąda ochrony

Organizacje przedsiębiorców apelują o reformę wymiaru sprawiedliwości: skrócenie czasu postępowań sądowych i szybsze wydawanie wyroków, wprowadzenie maksymalnych terminów prowadzenia spraw gospodarczych, specjalizację i dokształcanie prokuratorów i sędziów zajmujących się sprawami gospodarczymi, likwidację immunitetu sędziów i prokuratorów, rozliczanie ich z efektywności i zasadności decyzji, wprowadzenie odpowiedzialności karnej i finansowej za błędy i zaniechania, pozbawianie prawa do wykonywania zawodu po rażących błędach, zewnętrzny nadzór, wprowadzenie kar dla prokuratorów za nieuzasadnione akcje przeciw przedsiębiorcom i członkom zarządów, uzależnienie wynagrodzenia sędziów od efektów pracy (np. nieuchylone wyroki w II instancji, szybkość prowadzenia spraw), stawianie zarzutów tylko w sytuacjach uzasadnionych, respektowanie domniemania niewinności, ograniczenie aresztów wydobywczych.

Źródło: BCC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu