GPW: Drozapol "traci" po odjęciu PP

(Artur Szymański)
28-12-2006, 11:12

Akcje Drozapolu-Profil formalnie rzecz biorąc tanieją około 7 proc. po odjęciu prawa poboru. Mogłyby jednak drożeć gdyby GPW miała szansę skorygować kurs odniesienia.

Akcje Drozapolu-Profil formalnie rzecz biorąc tanieją około 7 proc. po odjęciu prawa poboru. Mogłyby jednak drożeć gdyby GPW miała szansę skorygować kurs odniesienia.

Bydgoski dystrybutor wyrobów hutniczych nie dał jednak giełdzie szansy skorygowania kursu odniesienia na dzisiejszą sesję, bo nie podał ceny emisyjnej akcji nowej emisji. A bez tego niemożliwe jest obliczenie teoretycznej wartości prawa poboru i nowego kursu odniesienia.

Niedawno z podobną sytuacją mieli do czynienia inwestorzy Dudy i Projprzemu. Z tym, że w przypadku pierwszej ze spółek cena emisyjna była znana z nieoficjalnych przesłanek. Później się one zresztą potwierdziły. Akcjonariusze mogli więc wyręczyć giełdę i na własną rękę skorygowali kurs odniesienia.

W przypadku Drozapolu cena emisyjna pozostaje tajemnicą. Z wypowiedzi przedstawicieli spółki wiadomo tylko tyle, że z emisji niespełna 10 mln akcji serii E spółka chce pozyskać "kilkadziesiąt" mln zł. Na dwie "stare" akcje akcjonariusz będzie miał prawo objąć jedną "nową". To jednak nie wystarczy do obliczenia kursu odniesienia.

Zapewne nie bez wpływu na decyzję zarządu spółki o niepodaniu ceny emisyjnej wpływ mają kwestie podatkowe. Przypomnijmy, że pierwotnie emisja miała dojść do skutku w grudniu, jednak została przesunięta na nowy rok. Wojciech Rybka, prezes spółki wraz z żoną kontrolują 72,5 proc. kapitału i 83,2 proc. głosów na WZA.

Gdyby określenie nowego kursu odniesienia było możliwe, mogłoby się okazać, że kurs spółki rośnie. Zwłaszcza po tym jak Stalexport podał, że na krótkiej liście inwestorów zainteresowanych kupnem Stalexportu Trade (spółki handlującej wyrobami hutniczymi) znalazł się Drozapol. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / GPW: Drozapol "traci" po odjęciu PP