GPW druga w Europie pod względem liczby debiutów

DI
opublikowano: 06-10-2009, 20:09

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów oraz piątym pod względem wartości przeprowadzonych ofert.

Najnowsza kwartalna ankieta PricewaterhouseCoopers dotycząca debiutów giełdowych (IPO Watch Europe), badająca zarówno liczbę, jak i wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering – IPO) na najważniejszych giełdach europejskich, wskazuje, iż na rynku pierwotnym widoczne są pierwsze oznaki ożywienia po kilku kwartałach niemal całkowitego zastoju. W trzecim kwartale 2009 r. który tradycyjnie jest spokojnym okresem na rynku pierwotnym, miały miejsce 44 IPO o łącznej wartości 1.799 mln euro. Dla porównania, w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano 28 IPO o łącznej wartości 456 mln euro. Wartość ofert w trzecim kwartale 2009 r. była niewiele większa od 1.606 mln euro pozyskanych przez emitentów na rynku pierwotnym w tym samym okresie roku poprzedniego.

Wzrost aktywności na rynku IPO wskazuje, że inwestorzy, którzy w pierwszej połowie roku inwestowali głównie w spółki już notowane, próbujące poprawić swoją pozycję finansową poprzez wtórne emisje akcji, obecnie spoglądają z większym zaufaniem na inwestycje na rynku pierwotnym. Jednakże statystyki są wciąż zdecydowanie słabsze niż przed okresem spowolnienia gospodarczego – dla przykładu, liczba i wartość IPO w trzecim kwartale 2009 r. stanowią odpowiednio zaledwie 24% i 14% liczby i wartości IPO odnotowanych w trzecim kwartale 2007 r.

Liczba IPO w trzecim kwartale 2009 r. spadła o 35% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, jednak ich wartość była wyższa o 12% dzięki znaczącemu wzrostowi średniej wartości oferty w minionym kwartale, porównując zarówno do trzeciego kwartału 2008 r., jak i do drugiego kwartału 2009 r. (wzrost średniej wartości oferty o odpowiednio 67% i 162%). Pięć największych ofert stanowiło 81% całości kapitału pozyskanego na rynku pierwotnym w trzecim kwartale 2009 r., na pozostałe 39 IPO przypadło jedynie 343 mln euro.

W minionym kwartale debiuty na najważniejszych rynkach europejskich zostały zdominowane przez spółki spoza kontynentu, do których wpłynęło aż 97% całości pozyskanego kapitału. Razem, w drodze 13 IPO spółek spoza Europy, pozyskano 1.746 mln euro. Z kolei, oferty tych nieeuropejskich podmiotów zostały zdominowane przez oferty Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR – Global Depositary Receipts) . W drodze ośmiu ofert GDR pozyskano 1.596 mln euro w minionym kwartale.

Londyn utrzymał pozycję lidera pod względem wartości ofert pierwotnych, dzięki 873 mln euro pozyskanym w drodze pięciu IPO, z których dwa miały miejsce na rynku głównym, dwa na rynku AIM, a jedno na rynku PSM. Dla porównania, w trzecim kwartale roku poprzedniego w Londynie odnotowano 19 ofert o łącznej wartości 945 mln euro. Udział tego rynku w łącznej wartości europejskich IPO spadł z 59% w trzecim kwartale 2008 r. do 49% w trzecim kwartale 2009 r. W Londynie miała miejsce największa oferta minionego kwartału, w której Rushydro, rosyjska spółka zajmująca się wytwarzaniem energii, pozyskała 424 mln euro. Niemniej, dało się odczuć niższą aktywność zarówno na AIM, jak i na rynku głównym.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Drugim największym IPO minionego kwartału była oferta GDR Tata Steel, indyjskiej spółki zajmującej się produkcją stali, która pozyskała 355 mln euro na londyńskim rynku PSM. Trzecim pod względem wartości IPO była oferta GDR spółki ubezpieczeniowej Shin Kong Financial Holding Co. Z siedzibą w Tajwanie, która zadebiutowała na luksemburskim EuroMTF, uzyskując z oferty 266 mln euro.

Giełda w Luksemburgu, na której miało miejsce siedem debiutów, była drugim największym rynkiem w Europie pod względem wartości przeprowadzonych ofert pierwotnych w trzecim kwartale 2009 r. (łącznie 817 mln euro). Oznaczało to wzrost w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, w którym odnotowano cztery IPO o wartości zaledwie 40 mln euro. Sześć z siedmiu debiutów w Luksemburgu dotyczyło ofert GDR spółek spoza Europy – dwóch z Indii oraz czterech z Tajwanu. Luksemburg w dalszym ciągu pozostaje najbardziej preferowanym rynkiem dla międzynarodowych emitentów oferujących GDR w Europie.

Norweska giełda Oslo Axess była w ostatnim kwartale trzecim największym rynkiem w Europie pod względem wartości IPO. W omawianym okresie na tym rynku zadebiutowała jedna spółka, która pozyskała 84 mln euro, w porównaniu do dwóch debiutów o łącznej wartości 19 mln euro w trzecim kwartale 2008 r. Czwarte miejsce pod względem wartości ofert zajęła giełda w Atenach, na której miało miejsce jedno IPO o wartości 10 mln euro. Była to zarazem pierwsza oferta pierwotna na tym rynku od zakończenia czwartego kwartału 2007 r.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była piątym rynkiem pod względem wartości IPO (8 mln euro) oraz drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów (dziewięć IPO).

Na hiszpańskiej BME w trzecim kwartale miały miejsce dwa IPO – jeden debiut na rynku głównym bez oferty akcji oraz oferta o wartości 7 mln euro na alternatywnym rynku Mercado Alternativo Bursátial (MAB), który rozpoczął działalność w marcu 2008 r., jako wzorowany na londyńskim AIM. Był to zarazem pierwszy debiut na tym rynku.

Największym rynkiem w Europie w trzecim kwartale 2009 r. pod względem liczby debiutów był NYSE Euronext, na którym odnotowano 14 IPO, jednak ich łączna wartość nie przekroczyła 1 mln euro. W analogicznym okresie 2008 r. na NYSE Euronext odnotowano 20 IPO o łącznej wartości 260 mln euro. Na NASDAQ OMX w trzecim kwartale bieżącego roku miały miejsce dwa IPO, oba bez oferty akcji (po jednym debiucie na rynku głównym i na rynku First North). Na szwajcarskiej, włoskiej i niemieckiej giełdzie w trzecim kwartale 2009 r. odnotowano po jednym debiucie (wszystkie bez oferty akcji). Na giełdzie w Wiedniu oraz na Irlandzkiej ISE nie odnotowano aktywności w zakresie IPO w ostatnim kwartale.

W trzecim kwartale 2009 r. również na rynkach amerykańskich zaobserwowano wzrost aktywności w zakresie ofert pierwotnych. Przeprowadzono tam 20 IPO o łącznej wartości 4.016 mln euro, w porównaniu do 11 IPO o wartości 935 mln euro w trzecim kwartale 2008 r. Rynki amerykańskie przyciągnęły pięć zagranicznych IPO – cztery dotyczyły spółek z Chin, jedno – spółki z Hong Kongu. Łączna wartość IPO spółek zagranicznych wyniosła 778 mln euro. Natomiast na rynku rosyjskim w trzecim kwartale bieżącego roku nie odnotowano aktywności na rynku pierwotnym, wobec sześciu IPO bez oferty akcji w analogicznym okresie 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane