GPW: Indeksy odrabiają straty, mniejsze spółki w cenie

Sebastian Gawłowski
10-03-2004, 16:41

Sesja przyniosła zdecydowane odbicie po silnym spadku we wtorek. Nastroje na rynku zmieniają się jak w kalejdoskopie, a karty najwyraźniej rozdają przede wszystkim inwestorzy zachodni. Gracze liczą na odbicie na amerykańskich giełdach. Jeśli się nie doczekają w najbliższych dniach wsparcie na indeksie największych spółek WIG 20 na poziomie 1760 pkt będzie w opałach. Aktywność handlujących sięgnęła około 500 mln zł, z czego pokaźna część przypada na firmy spoza wskaźnika blue chipów.

W miarę upływu czasu popyt coraz mocniej zaznaczał swoją obecność na akcjach największych spółek. Kupujący śmiało poczynali sobie na walorach KGHM i banków, a szczególnie BPH PBK i Pekao. Zwyżkowała Netia, która jest na krótkiej liście kandydatów do przejęcia Dialogu. Na plus wyszła TPSA, pomimo że DM Millennium obniżył rekomendację dla akcji telekomu do neutralnie. Mniejsze niż zazwyczaj zainteresowanie dotyczyło akcji Orlenu. Kwietniowe walne ma decydować o zwiększeniu progu wykonywania głosów z posiadanych akcji do 20 proc. Słabiej prezentowały się papiery spółek informatycznych. Rynek nie zareagował na optymistyczne prognozy Computerlandu. Integrator zapowiada, że będzie rósł szybciej niż rynek. Spółka planuje dwucyfrowy zysk operacyjny. Nadal słabo prezentuje się Agora, która dodatkowo nie cieszy się zaufaniem analityków. Ostatnio niezbyt pochlebne oceny wydali dla medialnej spółki CDM Pekao i CAIB.

Na szerokim rynku dawno niewidziane obroty notują mniejsze spółki ze Stalexportem na czele (51 mln zł). Ponadto obroty co najmniej 10 mln zł zanotowały Getin, Elektrim, Mostostal Export. Trwa hossa spółek związanych z branżą stalową. Ponownie wysoko rósł Stalexport i Stalprodukt. Dobrze prezentowały się Ropczyce. Skarb Państwa powiadomił, że został wybrany inwestor dla spółki, któremu SP sprzeda akcje. Zyskiwał Swarzędz, który od dłuższego czasu zyskuje na fali plotek o inwestorze. Dodatkowo spółka z grupy kapitałowej producenta mebli przedstawiła optymistyczne prognozy zamówień na ten rok.

Znaczne wahania kursu notował Getin. Wczoraj był ostatni dzień notowania przed ustaleniem prawa poboru nowej emisji. W trakcie sesji zniżkowały akcje portali internetowych notowanych na GPW- Interii i Onetu, choć ten ostatni zdołał zakończyć na plusie. Może to mieć związek z pogłoskami o przygotowaniach sieciowego giganta Yahoo! do stworzenia polskojęzycznej

wersji swojego serwisu. Elektrim zwolnił po silnych zwyżkach z poprzednich dni. BRE powiadomił, że sprzedał wszystkie posiadane akcje holdingu. Niewielkie straty zanotował Kopex. Skarb Państwa ma sprzedać większość posiadanych akcji spółki inwestorom finansowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Indeksy odrabiają straty, mniejsze spółki w cenie