GPW: indeksy wzrosły przy mniejszym handlu

28-01-2003, 16:45

Po poniedziałkowej wyprzedaży na światowych giełdach, we wtorek rynki wyhamowały spadki. Na warszawskim parkiecie sesja przebiegała spokojnie. W drugiej części notowań inicjatywę przejęli kupujący, ale aktywność inwestorów była raczej niewielka. Nie dotyczyło to Prokomu, handel akcjami którego zdominował wtorkową sesję.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie rozpoczęła się od minimalnych zmian głównych indeksów. Przez cały jej przebieg ich wartość w umiarkowanym stopniu różniła się od notowanej na poniedziałkowym zamknięciu. Zmiany WIG20 nie przekroczyły przez całą sesję granicy jednego procenta.

Powodem wyraźnego spadku aktywności inwestorów w trakcie wtorkowej sesji było oczekiwanie na stanowisko Białego Domu dotyczące ewentualnego wybuchu konfliktu zbrojnego z Irakiem. Prawdopodobnie znajdzie się ono w Orędziu o Stanie Państwa, które prezydent George W. Bush ma wygłosić w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. Na razie sytuacja wydaje się patowa. Rośnie grupa państw i instytucji międzynarodowych, które opowiadają się za przedłużeniem misji inspektorów ONZ w Iraku. Z drugiej strony administracja amerykańska chce przedstawić dowody na to, że reżim Saddama Husajna dysponuje bronią masowej zagłady. Tymczasem wydaje się nieuniknione, że niepewność co do kolejnych działań w sprawie Iraku jeszcze nie raz zaszkodzi światowym rynkom w najbliższym czasie.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie miałaby dość senny przebieg, gdyby nie rekordowo wysoka wymiana akcji Prokomu. Na handel papierami spółki przypadła niemal połowa obrotów rynku. Jednocześnie ich kurs dość wyraźnie spadał, choć pod koniec sesji odrobił dużą część strat. Nieoficjalnie mówi się, że podaż akcji Prokomu wywołała wiadomość o zamiarze sprzedaży ponad 200 tys. papierów spółki przez jednego z jej akcjonariuszy. Pojawiły się spekulacje, że może on pozbyć się papierów Prokomu po cenie wyraźnie niższej od ich obecnej ceny rynkowej.

Poza wzmożonym handlem akcjami Prokomu, większym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje TP SA. Papiery największej polskiej spółki giełdowej wyraźnie zdrożały, dzięki czemu WIG20 i TechWIG zakończyły notowania na plusie. Obroty na papierach TP SA były jednak prawie dwukrotnie niższe niż na poprzedniej sesji.

Podobnie było w przypadku innych spółek. Ponad trzykrotnie spadła wartość handlu akcjami BRE Banku. Kurs papierów spółki jednocześnie wyraźnie wzrósł, odrabiając straty spowodowane niedawnymi pogłoskami o większej niż prognozowano stracie w 2002 roku.

Wbrew dającej się zauważyć na rynku tendencji, wzrosły zdecydowanie obroty handlu akcjami Softbanku i Stomilu. W przypadku pierwszej ze spółek wiązało się to również z wyraźnym wzrostem kursu.

Wyraźnie zdrożały akcje Relpolu. Spółka przedstawiła we wtorek prognozy tegorocznych wyników. Zapowiada m.in. 40 proc. wzrost wyniku sprzedaży i ponad 4 mln zł zysku. Tymczasem ubiegły rok zakończyła ponad 6 mln zł straty.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: indeksy wzrosły przy mniejszym handlu