GPW: Inwestorzy kończą tydzień w bardzo dobrych nastrojach

Artur Szymański
opublikowano: 08-04-2004, 16:31

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła zyski dla posiadaczy akcji. Pomijając nerwowe otwarcie, indeksy skokowo wspinały się przez dalszą część czwartkowego handlu. W ostatniej godzinie notowań WIG20 zmierzył się z silnym oporem na 1833 pkt. Podobnie jak we wtorek, tak i w czwartek był on za silny dla byków. Jednak w odróżnieniu od sytuacji z wtorku, dziś indeks blue chipów zakończył dzień na plusie.

Inwestorzy wierzą we wzrosty, dlatego nie było dziś chętnych do sprzedaży akcji przed Świętami. Przedświąteczna atmosfera odbiła się jednak na aktywności handlujących – obroty były niskie. Wartość wymiany największymi spółkami wyniosła zaledwie 150 mln zł.

Czwartkowym wzrostom w Warszawie pomogła dobra atmosfera na rynkach zachodnich. Inwestorzy w Eurolandzie kupowali akcje w obliczu dobrych informacji opublikowanych przez Yahoo, Della i General Electric. Do otwarcia rynków w USA na sporych plusach przysłużyła się też wiadomość, że liczba tzw. nowych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 328 tys. Tak mała nie była od ponad trzech lat.

Wysokie otwarcie na Wall Street doprowadziło do ustanowienia maksimum w Warszawie na poziomie 1832,8 pkt, czyli niemal dokładnie na oporze wyznaczonym przez prostą pociągniętą przez szczyty z początku września 2003 r. i marca 2004 r. Wprawdzie nie udało się go przebić, ale zamknięcie wypadło tuż poniżej. To znaczna poprawa do sytuacji z wtorku, kiedy niepowodzenie przy oporze zniechęciło inwestorów, w wyniku czego WIG20 zakończył dzień na minusie. Przy sprzyjającej koniunkturze na Zachodzie, ataku na szczyt można się spodziewać już na początku przyszłego tygodnia.

Rynek na wysokim poziomie trzymały banki i PKN Orlen. Przez cały dzień bardzo dobrze zachowywały się BA CA i zależny od niego BPH. Ten drugi poinformował, że zysk netto grupy w I kwartale 2004 r. wyniósł około 104 mln zł. Potwierdził też zapowiedzi, że w tym roku uda mu się zwiększyć wynik netto w stosunku do ubiegłorocznych 323 mln zł.

Mocno zdrożał PKN Orlen. WZA płockiego koncernu dokonało zmianach personalnych w radzie nadzorczej. Jej szefem został Jan Waga, prezes Kulczyk Holding, który zastąpił odwołanego wcześniej Macieja Giereja. Wybrano także trzech pozostałych członków rady.

Największym zainteresowaniem cieszyły się papiery Telekomunikacji Polskiej, która odrobiła część strat z końcówki środowego handlu. Dziś inwestorzy odkupywali akcje operatora, których w środę nerwowo się pozbywano w skutek plotki, że skarb państwa zerwał rozmowy z France Telecom. Dziś papiery TP SA zakończyły dzień 1,6-proc. wzrostem.

Na szerokim rynku błyszczały spółki odzieżowe – trzy najlepsze firmy pod względem dziennej stopy zwrotu to Próchnik, Wólczanka i Vistula. We wszystkich tych spółkach udziały ma PZU. Gracze spekulują, że może dojść do ich połączenia, bądź nawiązania ścisłej współpracy.

Zawieszone były obroty papierami Polfy Kutno. Włoska Recordati Industria Chimica e Farmaceutica ogłosiła wezwanie na 938,5 tys. akcji Polfy Kutno. Za papier proponuje 287 zł. Na środowym zamknięciu płacono za nie 273,50 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: Inwestorzy kończą tydzień w bardzo dobrych nastrojach