GPW: Inwestorzy poczekają na decyzję RPP

opublikowano: 30-06-2004, 09:17

Początek sesji będzie zapewne spokojny. Większym ruchom nie sprzyja wyczekiwanie na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.

Środa to ostatni dzień miesiąca, kwartału i półrocza, a to oznacza, że duzi inwestorzy za wszelką cenę powinni bronić dotychczasowych poziomów cenowych lub też dążyć do ich dalszego podciągania. Stąd w grę nie wchodzą głębsze spadki, ponieważ pogorszyłoby to wyniki funduszy, z których ich zarządzający będą rozliczani.

Ostatnie trzy sesje duzi gracze małymi transakcjami upiększają wyniki podciągając umiejętnie indeksy do góry. Wczorajsze słabsze otwarcie nie było w stanie zmobilizować podaży, przez cały dzień indeksy mozolnie pięły się w wolnym tempie do góry, by ostatecznie dzień zakończyć na poziomie sesyjnego maksimum.

Dzisiejsza sesja może być ciekawsza. Przekonanie wśród inwestorów, że Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe jest powszechne. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem podwyższenie stóp o 25 pkt., a skoro tak, to i spadków na giełdzie nie powinno to wywołać. Podwyżka jest już w cenach akcji.

Ciekawie natomiast może być jeśli RPP zaskoczy rynek podwyższając stopy o 50 pkt bazowych. Taki ruch powinien skłaniać do sprzedaży papierów i spadku indeksów. I tu wracamy do wspomnianego końca kwartału i półrocza. Spadek byłby bardzo nie na rękę funduszom. W takiej sytuacji fundusze musiałyby popisać się solidarnością i sprzedaż odłożyć na 1 lipca. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu