GPW kończy tydzień dużymi spadkami

24-01-2003, 16:53

Ostatnia sesja tygodnia na warszawskiej giełdzie przyniosła przecenę większości akcji. Po czwartkowych wzrostach dość szybko nic nie zostało. Co gorsza, w końcówce sesji podaż się zwiększyła, co wiązało się ze spadkami na otwarciu sesji w USA. WIG20 w ostatnich minutach notowań spadł poniżej wsparcia na poziomie 1150 pkt. Przecenie towarzyszyły na szczęście niskie obroty.

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie potoczyła się według niemal dokładnie odwrotnego scenariusza do zrealizowanego na sesji czwartkowej. Przez pierwszy kwadrans notowań przewagę utrzymywał popyt. Dość szybko oddał jednak inicjatywę i w miarę upływu czasu przewaga sprzedających coraz wyraźniej się powiększała. Na półmetku notowań podaż zniwelowała zyski z czwartkowych notowań, ale popytu to nie zmobilizowało. Spadki pogłębiały się do końca sesji. Ostatecznie zakończyła się ona głęboką przeceną. WIG20 nie obronił wsparcia na poziomie 1150 pkt., ale nie oddalił się od niego na znaczną odległość. Dobrą wiadomością jest to, że piątkowa przecena odbyła się przy wyraźnie niższych obrotach niż w trakcie ostatniej sesji. Dużymi spadkami wyróżniały się w ostatnich minutach notowań Pekao i Millenium (BIG BG). Warszawska giełda była w piątek jednym z najsłabszych rynków w Europie. Na pozostałych giełdach główne indeksy zmieniały się umiarkowanie.

Akcje Pekao staniały rekordowo. Spadek ich kursu sięgał nawet 4 proc. Ich wyprzedaż miała miejsce w drugiej części notowań. Możliwe, że stali za nią inwestorzy zagraniczni. W kilkunastu transakcjach zmieniały właściciela pakiety po kilka tysięcy papierów banku.

Wyprzedaż akcji banku Millenium trwa od ujawnienia nie najlepszych wyników spółki w IV kwartale. Analitycy BDM PKO BP w raporcie z 21 stycznia rekomendują sprzedaż jej papierów. Określili ich kurs docelowy na 2,80 zł. Na zamknięciu piątkowych notowań, po 5 proc. spadku, ich kurs był o 0,50 zł wyższy od wskazanego w raporcie BDM PKO BP.

O ponad 4 proc. staniały akcje BRE Banku. Analitycy BDM PKO BP wydali rekomendację ‘redukuj’ dla akcji spółki. Po zakończeniu sesji PAP podał, powołując się na anonimowe źródło bankowe, że strata jednostkowa BRE wyniesie 200 mln zł, a skonsolidowana przekroczy 300 mln zł. Jeśli to się potwierdzi, akcje spółki mogą wyraźnie tanieć na kolejnych sesjach.

Mocno staniały akcje Optimusa, który kończył czwartkowe notowania 11 proc. wzrostem kursu. Papiery spółki nadal są jednak notowane po cenie wyższej od wyznaczonej przez rynek przed wiadomością o decyzji Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie oddłużenia spółki na kwotę blisko 28 mln zł.

Spadła cena papierów spółek informatycznych, które na poprzedniej sesji cieszyły się dużym popytem. Wyraźnie spadł kurs Softbanku, który w czwartek drożał znacznie mocniej niż jego branżowi rywale.

Wyraźny spadek zanotowały akcje Agory, o której w ostatnim czasie stało się głośno za sprawą zarówno Rywingate jak i zarzutów skierowanych pod adresem członków jej zarządu, dotyczących sprzedaży przez nich akcji.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW kończy tydzień dużymi spadkami