GPW liderem obrotów w Europie

DI
13-05-2009, 11:33

Po pierwszych czterech miesiącach 2009 roku warszawska giełda jest liderem w kategorii obrotów akcjami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej - czytamy w komunikacie GPW.

W okresie od stycznia do końca kwietnia wartość obrotów na naszym parkiecie przewyższyła nie tylko obroty giełdy wiedeńskiej, ale także rynku w Atenach.

Wartości obrotów w omawianym okresie na GPW w Warszawie osiągnęła poziom 10,69 mld euro, podczas gdy w Atenach wyniosła 10,62 mld euro oraz 10,03 mld euro w Wiedniu.

W kwietniu 2009 r., w porównaniu do marca 2009 r., obroty akcjami na GPW i na giełdzie w Atenach wzrosły o ok. 23%, a w Wiedniu o 18%.

- Warszawa staje się rynkiem o charakterze międzynarodowym – głównym centrum obrotu akcjami w regionie. Przejawia się to nie tylko w stosunkowo wysokiej liczbie zagranicznych spółek notowanych na GPW, ale również w coraz większym zainteresowaniu naszym rynkiem globalnych inwestorów. Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym dynamicznie rosnąca liczba zagranicznych firm inwestycyjnych – powiedział Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Aktualnie członkostwo giełdy posiada 46 podmiotów, z których 17 to zdalni członkowie giełdy z Węgier, Czech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Słowacji i Estonii.

W kwietniu 2009 r., w porównaniu do marca 2009 r., kapitalizacja GPW (w euro) wzrosła o ok. 27 proc. i osiągnęła poziom z grudnia 2008 r. Jednocześnie o 9 proc. przewyższyła wartość spółek krajowych na giełdzie wiedeńskiej.

Jeszcze na początku 2008 roku różnica w kapitalizacji Wiednia i Warszawy wynosiła 12 mld euro na korzyść Wiednia, a obecnie wartość spółek notowanych w Warszawie jest o 5 mld euro większa. Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy różnica w kapitalizacji GPW i WB będzie się zwiększała na korzyść Warszawy – komentuje Ludwik Sobolewski.

GPW może pochwalić się największą w regionie liczbą notowanych przedsiębiorstw, największym rynkiem terminowym i drugą co do wartości kapitalizacją spółek krajowych.

Pod względem liczby i wartości IPO Warszawa wyprzedziła nie tylko wszystkie giełdy regionu, ale jest pod tym względem numerem jeden w całej Europie. Według raportu IPO Watch Europe, 6 z 18 debiutów, które odbyły się na europejskich parkietach w pierwszym kwartale bieżącego roku, miały miejsce w Warszawie. Również pod względem wartości ofert, GPW zajmuje pierwszą pozycję w rankingach z tego okresu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW liderem obrotów w Europie