GPW ma zgodę na zbycie akcji Aquis Exchange Limited

  • DI
opublikowano: 27-03-2018, 14:39
aktualizacja: 27-03-2018, 14:40

Rada nadzorcza Giełdy Papierów Wartościowych rozpatrzyła wniosek zarządu spółki i podjęła decyzję w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez GPW akcji brytyjskiej spółki Aquis Exchange Limited - poinformowała we wtorek w komunikacie spółka.

Jak podano w komunikacie, posiedzenia rady nadzorczej GPW odbyło się w ubiegły piątek, 23 marca br.

"Rada Giełdy rozpatrzyła wniosek zarządu i podjęła decyzję w sprawie wyrażenia zgody na zbycie przez GPW akcji spółki Aquis Exchange Limited" - napisano we wtorkowym komunikacie.

W lutym br. GPW rozpoczęła negocjacje warunków sprzedaży udziałów w spółce Aquis Exchange, w której posiada 20,31 proc. Do ewentualnej sprzedaży miałoby dojść w przypadku oferty publicznej firmy Aquis Exchange. W marcu prezes GPW Marek Dietl poinformował, że w wyniku analiz i negocjacji zapaść mogą decyzje zarówno o pozostaniu w akcjonariacie spółki, jak i wyjściu z całości lub z części inwestycji.

Jak przekazała w ubiegłym tygodniu giełda, w przypadku sprzedaży udziałów Aquis Exchange GPW chce uzyskać z transakcji co najmniej 11,475 mln funtów. Dodano, że ostateczna wartość transakcji zależeć będzie od warunków rynkowych.

Aquis Exchange Limited jest brytyjską spółką, która prowadzi pan-europejski rynek obrotu akcjami w formie wielostronnej platformy obrotu.

Giełda Papierów Wartościowych podpisała w sierpniu 2013 roku umowę objęcia akcji nowej emisji Aquis Exchange Limited, które dawały warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału w brytyjskiej spółce. Wartość transakcji wyniosła 5 mln funtów brytyjskich. Według informacji z raportów finansowych GPW, w 2016 roku spółka Aquis przeprowadziła kilka emisji akcji, w których Giełda nie uczestniczyła. W efekcie na koniec 2016 roku udział GPW w akcjach Aquis Exchange wynosił 20,31 proc.

Na 23 kwietnia zwołane jest Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW. W porządku obrad przewidziano m.in. podjęcie decyzji w sprawie zbycia akcji spółki Aquis Exchange Limited.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to największa giełda regionu Europy Środkowej i Wschodniej, prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Giełda rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W ub.r. Grupa Kapitałowa GPW wypracowała rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 352 mln zł i tym samym osiągnęła historycznie najwyższy zysk netto w wysokości 156,1 mln zł. Zysk EBITDA ukształtował się na poziomie 212,2 mln zł. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy