GPW mocna, jak diabli

Konrad Sobiecki
opublikowano: 05-03-2009, 18:13

Czwartkowe spadki były raczej do  przewidzenia. Po mocnym, środowym wybiciu wielu krajowych inwestorów postanowiło zrealizować zysk. W porównaniu do pozostałych parkietów Starego Kontynentu wcale nie było tak źle. Indeks WIG spadł tylko o 0,8 proc. Na Zachodzie spadki przekroczyły 2 proc.

Być może byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie ponowne, stopniowe osłabianie naszej waluty. Tutaj inwestorów wystraszyły opublikowane, wstępne szacunki deficytu budżetowego Polski. Po dwóch miesiącach roku wynosi on już 5,5 mld zł. Dla porównania rok temu o tej porze rząd chwalił się nadwyżką.

W czwartek ciężarem dla indeksu blue chipów okazały się papiery Pekao, PKO BP oraz PKN Orlen. Po trzydniowej szarży na papierach paliwowej spółki byki musiały najwyraźniej ochłonąć. Właściciele akcji największej polskiej rafinerii obserwowali kurs ropy, który znów spadł poniżej 45 USD za baryłkę. Zagraniczni inwestorzy obawiają się złych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Po trzech sesjach wzrostowych, dużo działo się na papierach KGHM. Kurs akcji stał się pochodną cen czerwonego kruszcu. Sytuacja zmieniała się z godziny na godzinę. Po ostatnich wzrostach można było się spodziewać, że akcjonariusze lubińskiego koncernu zaczną realizować zyski. Tak się jednak nie stało i kurs KGHM wzrósł czwartą sesję z rzędu. Być może pomogła podwyższona przez Deutsche Bank rekomendacja do „trzymaj” (ze „sprzedaj”). Symbolicznie zdrożały papiery PGNiG. Gazowy monopolista ogłosił, że ma pomysł, jak zabezpieczyć płynność dostaw surowca po przerwaniu współpracy z RosUkrEnergo.

Lepiej od WIG20 zachowywała się druga liga. Powody do zadowolenia mają zwłaszcza właściciele Comarchu. W czwartek jego akcje drożały kolejną sesję, tym razem o 2 proc. Inwestorów nie odstraszyła informacja o obniżeniu przez ING Securities ceny docelowej dla papierów Comarchu do 51,5 zł (z 55,9 zł). Jeszcze lepiej radziły sobie akcje Energoinstalu (podrożały one o 14,4 proc.). Od 24 lutego spółka kierowana przez Stanisława Więcka dała zarobić krocie - aż 88 proc. Momentami o ponad 9 proc. rósł kurs Gino Rossi. Brakuje informacji uzasadniających ten wzrost. Być może to odreagowanie wcześniejszych spadków. W ostatnich 12 miesiącach kurs dystrybutora butów obniżył się o 80 proc. Początkowo sporym popytem cieszyły się również akcje odzieżowej Vistuli. Przed południem drożały nawet 13 proc. Później było już gorzej. Na koniec sesji papiery spółki kierowanej przez Michała Wójcika taniały o 2 proc.

Co dalej? Na krajowym rynku wciąż nie brakuje optymistów, którzy mówią o możliwym większym odbiciu naszych indeksów. WIG20 miałby wzrosnąć nawet do 1600 pkt. Szanse na to zwiększyłby rosnący w końcu w siłę złoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW mocna, jak diabli