GPW: na rynku panuje marazm

Konrad Sobiecki
18-05-2009, 11:26

Indeks blue chipów rozpoczął dzień od  spadków. Szybko jednak nastąpiło wybicie WIG20 nad kreskę, dzięki czemu GPW stała się liderem wzrostów na tle parkietów Starego Kontynentu. Zagraniczne giełdy znajdują się jeszcze w czerwonych rejonach. Na rynku wciąż dominuje marazm.

Do godziny 10:50 obroty przekroczyły zaledwie 210 mln zł, co wskazuje na dużą niepewność wśród inwestorów i powstrzymywanie się ich przed odważniejszymi decyzjami. Część z nich wyraźnie obstaje za korektą ostatnich wzrostów, natomiast pozostali wróżą przebicie 1900 punktów dla indeksu blue chipów i dalsze wzrosty. W takiej sytuacji – niepewności i braku kapitału - rynek zmuszony jest do poruszania się w trendzie bocznym.

Indeks blue chipów rośnie głównie dzięki KGHM. Spółce nie przeszkadza, że cena miedzi na zagranicznych parkietach spada ósmą sesję z rzędu, głównie w skutek obaw, że popyt w Chinach nie sprosta podaży durowca. W Państwie Środka wzrosły też zapasy metalu do najwyższego poziomu od ponad dwóch miesięcy. Inwestorów nie odstraszyła również nowa rekomendacja analityków z HSBC, którzy co prawda podnieśli cenę docelową akcji lubińskiego koncernu, jednak jest ona aż o 80 proc. niższa od obecnej i wynosi zaledwie 37 zł.

Całkiem nieźle radzi sobie Asseco Poland. Po publikacji lepszych od prognoz wyników kwartalnych spółki, papiery producenta oprogramowania stosowanego w biznesie i zarządzaniu cieszą powodzeniem.

O 3,5 proc. rośnie momentami kurs Agory, mimo że w kwietniu spółka odnotowała spadek wpływów z reklam do poziomu 67,1 mln zł (o 28 mln zł mniej względem analogicznego okresu w 2008 roku).

Na rynek trafiła również rekomendacja specjalistów z UBS dotycząca ING Banku Śląskiego. Analitycy zalecają teraz „kupowanie” akcji. Wcześniej zalecali „neutralne" zachowanie na tych walorach. Kurs banku rośnie.

Mocne spadki, sięgające chwilami nawet 7-proc. notuje Bioton. Inwestorzy pozbywają się akcji farmaceutycznej spółki po tym jak opublikowany wynik finansowy za pierwszy kwartał okazał się dużo niższy od prognoz. Grupa Bioton zanotowała 19,7 mln zł straty w porównaniu do 4,7 mln zł zysku rok wcześniej.

Na rynku walutowym na razie bez większych zmian. Złoty lekko umocnił się wobec euroi franka szwajcarskiego natomiast osłabł wobec dolara.

Ponieważ poniedziałkowe kalendarium wydarzeń jest praktycznie puste, na rynku panuje niska aktywność graczy. Dlatego na większe ruchy indeksów na GPW przyjdzie nam poczekać do godzin popołudniowych kiedy to stanie się bardziej przewidywalna ocena przebiegu sesji na Wall Street.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / GPW: na rynku panuje marazm