WIG20 zwyżkował o ponad 1 proc., choć na świecie wróciły obawy o sytuację polityczną we Włoszech. Mediolański FTSE MIB stracił ponad 2 proc. po tym, jak premier Włoch Mario Monti zapowiedział ustąpienie ze stanowiska, gdy tylko parlament zatwierdzi budżet na przyszły rok.
W WIG20 jedną z czterech spółek, które nie przyniosły zysków swoim akcjonariuszom, była Bogdanka. Analitycy DM PKO BP obniżyli rekomendację dla spółki z "kupuj" do "trzymaj". Negatywne zalecenia nie zaszkodziły jednak mocno przecenionym w piątek spółkom energetycznym. Walory PGE zyskały jedną trzecią proc., a papiery Tauronu odbiły cię o prawie półtora proc. Analitycy HSBC obniżyli wycenę akcji PGE do 20,08 zł, a Tauronu – do 4,5 zł.
Większej korekcie poddać się nie chcą papiery TVN. Po tym jak w miesiąc zyskały 35 proc., dziś podrożały o kolejne 1,5 proc. Inwestorzy dowiedzieli się, kto był jednym z kupujących. Fundusz Aviva OFE poinformował o przekroczeniu progu 5 proc. w akcjonariacie spółki.
Mniej szampańskie nastroje panowały w segmencie małych i średnich firm. mWIG40 i sWIG80 zyskały po zaledwie 0,2 proc. O 20 proc. przeceniono walory Euromark. Po wyroku sądu, który zakazał spółce rozporządzania majątkiem, emitent musiał czasowo wstrzymać sprzedaż. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcjonariusze są na prawie 94 proc. minusie.
