GPW nie wzbudza optymizmu analityków

opublikowano: 12-12-2019, 22:00

Mało pieniędzy w TFI, mało chętnych do PPK, rozbiór OFE i słabe wyniki spółek — z tego dla rodzimej giełdy nie wyniknie nic dobrego.

Zakładamy pozytywny scenariusz dla rynku akcji w 2019 r. Dopóki S&P500 nie wchodzi w trend spadkowy, dopóty w percepcji inwestorów na świecie trwa hossa — dająca nadzieję, że ceny akcji w Europie i Azji też wzrosną, pisali przed rokiem analitycy Domu Maklerskiego mBanku w strategii inwestycyjnej. Prognoz dla GPW nie stawiali jednoznacznych, choć liczyli,że kampania wyborcza do parlamentu da szansę na stymulację gospodarki (i tym samym zwiększenie dynamiki PKB), a impulsem dla rynku będą też pracownicze plany kapitałowe (PPK). I o ile hossa na dużych giełdach zagranicznych trwała w najlepsze (przeplatana korektami), to na GPW duże i średnie spółki zawiodły, lepiej wypadły natomiast te mniejsze — sWIG80 urósł o 11 proc. od początku roku. Według strategii brokera na 2020 r. perspektywy dla GPW nie rysują się optymistycznie.

Spalona próba:
Spalona próba:
Zwłaszcza pod koniec dnia WIG 20 walczył o pokonanie 2300 pkt. Finalnie się to nie udało.
fot. WM, Puls Biznesu

„Przy braku napływu środków do krajowych funduszy, polski rynek nadal pozostaje zdany na łaskę pasywnego kapitału lokowanego przez ETF (ekspozycja na globalny sentyment). Lokalne czynniki ryzyka nadal będą oddziaływać negatywnie na wyceny akcji. Jeżeli sprawdzi się prognoza naszych makroekonomistów, którzy zakładają realny wzrost PKB w 2020 r. na poziomie 2,8 proc., nastąpi dalsze pogorszenie i tak słabych wyników przedsiębiorstw, a dla spółek giełdowych dalsze obniżanie konsensu prognoz. W 2020 r. analizowane przez nas spółki, przy 3-procentowym wzroście łącznych przychodów jedynie symbolicznie zwiększą skumulowany zysk netto” — napisano w raporcie z 5 grudnia.

Zdaniem analityków rozczarowująco niski jest poziom partycypacji w PPK, szacowany na 35-30 proc.

„Szacujemy, że z perspektywy krajowego rynku akcji przyszłoroczne przepływy netto w systemie emerytalnym (OFE/ PPK) oscylują na poziomie +2 mld zł (w październiku zakładaliśmy +3 mld zł). Największym czynnikiem ryzyka w 2020 r. jest jednak przekształcenie OFE i związana z tym decyzja Polaków o wyborze IKE lub ZUS. Nieracjonalne decyzje dotyczące rezygnacji z oszczędzania w ramach PPK pokazują, że zakładany transfer 20 proc. aktywów do ZUS może być scenariuszem zbyt optymistycznym” — dodają eksperci.

Dlatego analitycy preferują branże uważane za defensywne — odporne na koniunkturę. To przede wszystkim telekomy (Orange i Play) oraz energetyka. Tej ostatniej sprzyjać powinna zmiana retoryki rządu w zakresie miksu energetycznego oraz perspektywa znacznej poprawy wolnych przepływów pieniężnych. Wśród faworytów są ponadto spółki informatyczne, które poprawiają wyniki (jak Comarch i Asseco SEE) oraz producenci gier (CD Projekt i 11bit Studios). W gronie banków polecane są te bez ekspozycji na kredyty hipotecznewe franku (Pekao i Handlowy), a wśród firm paliwowych te bardziej zorientowane na wydobycie, jak MOL i PGNiG, ze względu na atrakcyjne wyceny i niewygórowane oczekiwania.

„Sceptycznie podchodzimy do spółek przemysłowych, które mogą najbardziej odczuć niższy wzrost PKB i presję kosztową (ceny energii, koszty płac). W ramach tego sektora widzimy jednak kilka atrakcyjnie wycenianych podmiotów, jak Amica, Ciech, Famur, Kruszwica, Stalprodukt i TIM” — napisano w raporcie.

Do polecanych spółek zaliczono także CCC, LPP i Dino Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane