GPW: Ocieplenie przed danymi z USA

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 28-11-2007, 13:06

Rynkowe wahadło wychyliło się teraz na stronę popytu. Nie jest to spektakularna akcja - obroty sięgają zaledwie 500 mln. zł.- ale kursy powoli wędrują do góry pchane koszykami kupna.

WIG20 ma wyraźną chęć zmierzenia się ze swoim dziennym maksimum na poziomie 3478 pkt. To ożywienie zawdzięczamy umocnieniu notowań w Europie  - DAX znajduje blisko dziennego szczytu na poziomie 7600 pkt. Inwestorzy mają najwyraźniej nadzieję na kontynuację odbicia w USA, mimo że rynek terminowy sugeruje wciąż niewielką korektę tamtejszych indeksów. Trzeba jednak zauważyć, że w ciągu ostatniej godziny wielkość tej korekty znacznie się zmniejszyła i to właśnie dodało wigoru rynkom w Europie.

Kluczowa dla rozwoju sytuacji w dalszej części sesji będzie interpretacja publikowanych dzisiaj danych dotyczących poziomu zamówień na dobra trwałego użytku i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Paradoksalnie, jeśli dane o zamówieniach będą słabsze od oczekiwań, mogą umocnić przekonanie o obniżce stóp przez FED i pomóc akcjom. Rynek jest jednak teraz tak bardzo emocjonalny i bierze pod uwagę na przemian tak wiele czynników, że prognozy są obarczone większym niż zwykle ryzykiem pomyłki. Amerykańskie indeksy znajdują się na ważnych wsparciach, poniżej swoich średnich z 200 sesji, więc wybicie w dół dałoby sygnał do dużej wyprzedaży. Dlatego tak ważna dla byków jest obrona tych poziomów.

Na GPW grono liderów nie zmienia składu - to wciąż PEKAO i TPSA. Wyróżnia się także Polimex Mostostal, zyskujący ponad 2 proc. Za to nadal nie może odzyskać sił KGHM. Indeksy mniejszych spółek rosną o symboliczne dziesiętne procenta. Pozytywne jest to, że po ubiegłotygodniowej przecenie podaż wyraźnie odpuściła w tym segmencie rynku. Dużym popytem cieszą się akcje spółki DGA po informacji o zakupie znacznej liczby praw poboru przez R. Karkosika. Podobny, 25 proc. wzrost notują papiery ZNTK Łapy. Odbija także kurs MNI przed konferencją poświęconą strategii spółki.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Polecane