Czytasz dzięki

GPW odwraca złą kartę (RANKING GIEŁDOWY)

Po wielu miesiącach słabych wyników w kwietniu warszawska giełda znalazła się wśród najlepiej zachowujących się parkietów na świecie.

Stopy zwrotu z głównych indeksów globalnych rynków w kwietniu, wyrażone w złotych
Zobacz więcej

Stopy zwrotu z głównych indeksów globalnych rynków w kwietniu, wyrażone w złotych Bloomberg

W zakończonym miesiącu WIG20 zyskał 5,0 proc., a po uwzględnieniu dywidend w poniedziałek znajdował się najwyżej od siedmiu lat. Wskaźnik polskich blue chipów jest na najlepszej drodze, by przełamać wielomiesięczną niemoc, po tym jak zamknął spadkiem dwa lata z rzędu (wcześniej w historii taka seria zdarzyła się tylko raz). Do powrotu na polską giełdę inwestorów zachęciło przyspieszające ożywienie w krajowym przemyśle oraz obfita płynność w systemie finansowym strefy euro.

Mimo to warszawskiemu parkietowi nie udało się w kwietniu zakwalifikować do ścisłej czołówki rynków. Na giełdzie w Dubaju w miesiąc dało się zarobić 15,0 proc., w Budapeszcie zwyżki sięgnęły 12,6 proc., a chiński wskaźnik Shanghai Composite zyskał 12,5 proc. Czołówkę rankingu zdominowały indeksy rynków wschodzących, zwłaszcza z parkietów wschodnioeuropejskich i południowoamerykańskich. Do napływu kapitału do tej grupy rynków przyczyniły się łagodzenie polityki pieniężnej głównych banków centralnych na świecie i stabilizacja na rynkach surowcowych. Tymczasem najwięcej stracić można było w Azji. Główny indeks giełdy indonezyjskiej spadł o 11,4 proc., na inwestycjach w Laosie stracić można było 10,5 proc., a indyjski Sensex zanurkował o 10,2 proc.


Stopy zwrotu z głównych indeksów globalnych rynków w kwietniu, wyrażone w złotych. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane