GPW: początek na plusie dzięki PKN i Pekao

Sebastian Gawłowski
26-02-2004, 10:44

Zgodnie z oczekiwaniami początek sesji przynosi niewielkie wzrosty. W pierwszych minutach wyróżnia się PKN Orlen, który pokazał dobre wyniki. Aktywność handlujących na całym rynku jest niewielka. Wsparciem dla indeksu WIG 20 jest 1665 pkt. Kluczowy opór znajduje się w okolicy psychologicznego poziomu 1700 pkt.

Przed otwarciem sesji swoje wyniki podały PKN Orlen i BPH. Orlen sprostał oczekiwaniom rynku. Firma zanotowała w ub. r. rekordowy zysk netto i wypłaci dywidendę wysokości około 0,47 zł na akcję. Ponadto jeden z największych udziałowców Orlenu Jan Kulczyk opowiedział się za szybkim przeprowadzeniem fuzji tej firmy z węgierskim koncernem paliwowym MOL. Kurs rafineryjnych akcji rośnie ponad 1 proc. Wśród największych spółek mocne są również Pekao i Orbis. Z kolei bank BPH PBK natomiast poinformował iż zysk w ostatnim kwartale 2003 roku był na poziomie 191 mln zł, powyżej oczekiwań analityków. Kurs jest dziś stabilny. Ponad 3 proc. rośnie za to kurs austriackiego właściciela BPH - BACA. Obie spółki wchodzą w skład grupy bankowej HVB, króra podaje dziś wyniki. Tymczasem wyraźniej zniżkuje Netia. Dyrektor finansowy spółki podał się do dymisji.

W obliczu zbliżających się rozstrzygnięć w kwestii planu Hausnera obawy o jego losy powinny dominować na rynku. Dziś opublikowane zostaną cotygodniowe amerykańskie dane makro pokazujące liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Prognozy nie przewidują większych zmian i dane nie powinny mieć wpływu na notowania na GPW.

Wczorajsze notowania przyniosły uspokojenie po dwóch dniach mocnej przeceny. Indeks największych spółek zanotował nieznaczny wzrost przy skromnych obrotach. W przypadku WIG 20 spadki zatrzymały się na jednym ze wsparć w strefie 1660 pkt. Wygląda na to, że obawy o plan Hausnera i osłabienie złotówki zostały wliczone w ceny największych spółek. Teraz notowania powinny upływać w stabilizacji w oczekiwaniu decydujące konsultacje w sprawie planu cięć budżetowych. Na większe odbicie nie ma raczej co liczyć. Sytuacja posiadaczy akcji blue chipów znacznie się poprawi po powrocie WIG

20 powyżej 1710 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: początek na plusie dzięki PKN i Pekao