GPW: pojawiły się pierwsze sygnały słabnięcia popytu

Marek Druś
11-10-2001, 16:48

W czwartek pojawiły się pierwsze sygnały słabnięcia popytu, który przez dwie ostatnie sesje wyniósł kursy wielu spółek, w tym niemal wszystkich blue chipów, na nie notowany od kilku miesięcy poziom.

Przed rozpoczęciem notowań pojawiły się głosy o możliwości pokonania przez WIG-20 w najbliższym czasie poziomu 1200 pkt. Dynamika wzrostów notowanych w trakcie poprzednich sesji nie wykluczała realizacji takiego scenariusza. Tak się jednak nie stało. Po wspięciu się na poziom 1175 pkt. WIG-20 zaczął marsz w dół. Choć sesja i tak zakończyła się wyraźnymi wzrostami indeksów, popyt wyraźnie słabł pod jej koniec, co przy tak dużych obrotach może zapowiadać rychłe nadejście korekty.

Notowaniom blue chipów towarzyszyła huśtawka nastrojów. W pierwszej części sesji mocno drożały. Druga była mniej udana za sprawą inwestorów, którzy postanowili realizować zyski na papierach m.in. TP SA, Elektrimu czy PKN Orlen.

Papiery Agory oparły się pogorszeniu nastrojów i utrzymywały niemal przez całą sesję kilkuprocentową zwyżkę kursu. Wyraźną zniżką zakończyły sesję udziały 4Media, które nie skorzystały z ostatnich wysokich wzrostów na warszawskim parkiecie.

Najdłużej wyraźne wzrostu kursów utrzymywały spółki z branży IT, w tym tzw. wielkiej piątki. Symbolem ostatnich wydarzeń na warszawskim parkiecie są jednak notowania STGroup, który po rezygnacji Optimusa z ewentualnego przejęcia spółki stoi przed realną groźbą bankructwa. Mimo to kurs akcji STGroup zrósł podczas sesji o 17 proc., by zakończyć jej ponad 9 proc. zwyżką.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku papierów Stalexportu. Ich kurs poszedł w górę ponad 16 proc. mimo kłopotów finansowych spółki.

Ponad 10 proc. wzrostem kursu zakończyły notowania akcje Netii, choć w pierwszej części sesji udziały telekomu drożały nawet o 26 proc.

Obroty przekroczyły 645 mln zł, co nie zdarzyło się na GPW od wielu miesięcy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: pojawiły się pierwsze sygnały słabnięcia popytu