GPW: popyt zdominował pierwszą część notowań

opublikowano: 06-12-2001, 12:11

Zgodnie z oczekiwaniami, czwartkowa sesja na GPW toczy się w atmosferze zdecydowanej przewagi popytu, który dał znać o sobie już w końcówce środowych notowań. Pierwszym sygnałem przebudzenia byków był wzrost WIG 20 na otwarciu o 1,2 proc., a TechWIG-u aż o 2,4 proc. Ruch indeksów to głównie zasługa sporego popytu na akcje TP SA, KGHM, Netii i Softbanku.

Zdecydowanie rośnie cena udziałów TP SA, których kurs odrabia straty po spadku notowanym pod koniec listopada.

Wzrost kursu Netii wiąże się z wyraźną poprawą koniunktury na giełdach w USA oraz pozytywną oceną przyszłości spółki przez analityków J.P Morgan Chase.

Zwyżkę ceny KGHM można wiązać z ostatnimi działaniami największych producentów miedzi, którzy zadeklarowali ograniczenie wydobycia surowca w celu zahamowania spadku jego ceny w związku z malejącym popytem na metal.

Umiarkowanie drożały papiery Elektrimu mimo nie przedłużenia przez MSP terminu negocjacji konsorcjum na czele którego stoi w sprawie kupna akcji grupy G-8 oraz niejasnej sytuacji związanej ze zbliżającym się terminem wykupu obligacji spółki. Po informacji o obniżeniu ratingu kredytowego spółki przez agencję Standard & Poor's zaczęły tracić na wartości.

Rośnie kurs Softbanku, który jako jeden z niewielu w branży IT zakończył wczorajsze notowania spadkiem ceny. Po sesji spółka poinformowała w komunikacie, że podpisała kontrakt z Pocztą Polską na dostawę rozwiązań informatycznych, którego wartość przekracza 3,8 mln zł.

Drożeją wyraźnie akcje niemal wszystkich spółek z sektora IT, co można wiązać z poprawa klimatu inwestycyjnego wokół spółek branży na światowych rynkach.

Mocno rośnie cena udziałów Oceanu. Po wycofaniu przez ING Bank Śląski wniosku o ogłoszenie upadłości spółki inwestorzy liczą na wejście do spółki inwestora strategicznego, który – jak się mówi nieoficjalnie – ogłosi wezwanie na akcje spółki.

Nadal niemal w bezruchu trwają ceny większości banków. Jedynie Pekao i BIG BG drożeją, pierwszy tylko o ułamek procenta.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: popyt zdominował pierwszą część notowań