GPW rośnie w siłę

DI
opublikowano: 14-05-2009, 00:00

Warszawska giełda

Warszawska giełda

potwierdza mocną

pozycję w regionie. Pod

względem wartości

obrotów akcjami

wyprzedziła Ateny i Wiedeń.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) podsumowała początek roku pod względem obrotów akcjami. Okazało się, że od stycznia do kwietnia wyniosły 10,7 mld EUR i tym samym przewyższyły rezultat giełdy w Atenach (10,6 mld EUR) oraz Wiedniu (10 mld EUR). GPW awansowała więc na pozycję lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

— Jeszcze na początku ubiegłego roku różnica w kapitalizacji Wiednia i Warszawy wynosiła 12 mld. EUR na korzyść Wiednia, a obecnie wartość spółek notowanych w Warszawie jest o 5 mld EUR większa. Patrząc na dynamikę i perspektywy rozwoju warszawskiej giełdy, różnica w kapitalizacji będzie się zwiększała na korzyść Warszawy — przewiduje Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Tymczasem prezes giełdy wiedeńskiej ponownie wyraził ostatnio w wywiadzie prasowym zainteresowanie udziałem w prywatyzacji GPW. Ta deklaracja nie zaskoczyła Ludwika Sobolewskiego.

— Warszawa staje się głównym centrum obrotu akcjami w regionie. Przejawia się to nie tylko w stosunkowo wysokiej liczbie zagranicznych spółek notowanych na GPW, ale również w coraz większym zainteresowaniu naszym rynkiem globalnych inwestorów — mówi prezes warszawskiego parkietu.

Wyrazem tego jest m.in. rosnąca liczba członków giełdy, w tym zagranicznych firm inwestycyjnych. Obecnie status członka giełdy ma 46 podmiotów, w tym 17 zagranicznych. GPW może pochwalić się również największą w regionie liczbą notowanych spółek oraz pierwszym miejscem w całej Europie pod względem liczby i wartości IPO w I kwartale 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu