GPW rośnie wbrew innym rynkom

Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
opublikowano: 05-02-2009, 17:05

Dzień na światowych parkietach upłynął pod znakiem wielu zróżnicowanych doniesień. Inwestorzy poznali decyzje ECB oraz Banku Anglii w sprawie stóp procentowych, całkiem sporo danych makroekonomicznych oraz wyniki kwartalne spółek.

Po wczorajszych wzrostach na GPW przy rosnących obrotach, biorąc pod uwagę nasz mocno wyprzedany rynek, istniała szansa na dalsze zwyżki. Patrząc przez pryzmat całej sesji i innych rynków europejskich trzeba przyznać, że nasz parkiet zachowywał się dzisiaj całkiem przyzwoicie. Dzięki dobrej postawie sektora surowcowego na czele z akcjami spółek KGHM i PKN Orlen oraz sektora bankowego, indeks WIG20 w trakcie dnia wyszedł na plus, a w trakcie sesji przez chwilę utrzymywał się nawet powyżej poziomu 1500 punktów.

Przed południem inwestorzy poznali wyniki kwartalne Deutsche Banku, który poinformował o stracie w IV kwartale na poziomie 4,8 mld euro. Kiepskie były również dane makro z Niemiec dotyczące zamówień w przemyśle, które w grudniu spadły mocniej niż oczekiwano. W drugiej części dnia zaskoczeń nie przyniosły decyzje Banku Anglii (obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych) oraz Europejskiego Banku Centralnego (stopy pozostały bez zmian). Graczy w Europie i za Oceanem martwiły doniesienia ze spółek. Firma Cisco zmartwiła kiepskimi prognozami, natomiast Mastercard odnotował spadek zysku na poziomie 21% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Także publikacje makroekonomiczne z USA były mieszane. Lepsza w IV kwartale okazała się wydajność pracy, mniejsze od oczekiwań były też jej koszty. Mocno amerykańskich i europejskich graczy zaniepokoiła natomiast liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych, która w ubiegłym tygodniu wzrosła aż o 35 tys. i osiągnęła poziom 626 tys. osób. Po rozpoczęciu sesji na Wall Street doszły jeszcze gorsze dane o zamówieniach w przemyśle i na dobra trwałego użytku.

Przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych i spadkach na innych parkietach, zakończenie dzisiejszej sesji przez indeks WIG20 wzrostem o 0,50% należy uznać za sukces. Indeks mWIG40 stracił 0,02%, a sWIG80 wzrósł o 0,47%. Obroty podczas sesji wyniosły prawie 1,3 mld złotych. Po serii spadków na naszym rynku pojawił się większy kapitał, widać także niewielkie uspokojenie. Niestety sygnały docierające z całego świata, cały czas są mocno niepokojące, a to wszystko odbija się na naszym parkiecie ze zdwojoną siłą. Tym bardziej dzisiejsze wzrosty należy uznać za duży sukces byków.

Maciej Dyja
Główny Analityk Gold Finance


 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance

Polecane