GPW: Rynek pogrążony jest w stabilizacji

Artur Szymański
opublikowano: 12-02-2004, 15:33

Popołudniowa część sesji upływa pod znakiem stabilizacji. WIG20 od kilku godzin oscyluje wokół poziomu 1735 pkt.

Dobry dzień mają największe spółki. Przed południem Prokom drożał o prawie 2 proc., na godzinę przed końcem sesji optymizm nieco zelżał, ale informatyczna spółka i tak ma się czym pochwalić. Walory zyskują 1,3 proc. po prasowych doniesieniach o podpisaniu ramowej umowy z PZU na informatyzację zakładu. Szacunkowa wartość kontraktów może sięgać nawet 800 mln zł.

Niewiele mniej zyskują papiery TP SA. Inwestorzy już wczoraj spokojnie przyjęli potwierdzenie oczekiwań dotyczących kiepskiego wyniku w IV kwartale. Według polskich standardów rachunkowości telekom poniósł stratę. Natomiast według standardów międzynarodowych – spółka zanotowała zysk. Dzisiejsze notowania wzmacnia informacja o odnotowaniu zysku przez inwestora strategicznego firmy – France Telecom.

Do wzrostów powrócił KGHM. Akcje miedziowego kombinatu zyskują 0,6 proc. w ślad za drożejącą miedzią na Londyńskiej Giełdzie Metali. Kurs miedzi wzrósł w czwartek na do najwyższego poziomu od 7,5 lat. Analitycy oczekują, że popyt na nią może nadal rosnąć.

Po środowym wystąpieniu Alana Greenspana w Kongresie USA dolar znów zaczął tracić na wartości. To z kolei skłania inwestorów do szukania bezpiecznej przystani w kontraktach na metale kolorowe.

Największym wzrostem z konglomeratów WIG20 może się pochwalić Świecie. Akcje papierniczej spółki zyskują 2,3 proc. Inwestorzy doceniają w ten sposób zapowiedź zarządu wypłaty 5 zł dywidendy za 2003 r. Łącznie spółka zamierza podzielić się z akcjonariuszami 250 mln zł. Z zysku za ubiegły rok na wypłatę dywidendy pójdzie 145,5 mln zł, a dodatkowo 104,5 mln zł spółka wypłaci z kapitału zapasowego.

Obroty na rynku akcji przekroczyły poziom 530 mln zł. Trzeba jednak zauważyć, że jest to w głównej mierze zasługa jednej spółki. W wyniku umówionych transakcji właściciela zmieniło

570 tys. walorów BA CA. Wygenerowało to obrót rzędu 255 mln zł. Holenderski bank ABN AMRO poinformował dziś, że sprzedaje pakiet 4,89 proc., a nie ja wcześniej informował 5,89 proc. austriackiego banku. W sumie bank sprzedaje 7,2 mln akcji, które kupił w lipcu 2003 r., gdy akcje BA CA zostały wprowadzone na giełdę w Wiedniu.

Z mniejszych spółek zwraca uwagę około 8,5-proc. wzrost kursu Stalproduktu. To efekt podania bardzo dobrych wyników za IV kwartał 2003 r. Przychody wyniosły 162,8 mln zł, natomiast zysk netto zamknął się kwotą 4,51 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2002 r. przychody zwiększyły się o 16 proc., a zysk netto - o 77,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy