GPW: Rynek uspokoił się, a indeksy rosną

Artur Szymański
opublikowano: 30-01-2004, 15:22

W popołudniowej części sesji rynek wszedł w fazę stabilizacji. Indeksy są na około 0,8-proc. plusach.

Po nerwowym początku dnia dalszą część sesji objął we władanie popyt. Indeksy odrobiły część strat poniesionych w środę. Przebieg dzisiejszej sesji wypada po myśli posiadaczy akcji. Spokój może się jednak długo nie utrzymać. Po wybiciu dołem z blisko 4-tygodniowej konsolidacji i po przełamaniu trendu dzisiejszy wzrost należy odczytać jako przystanek w spadkach.

Poprawę nastrojów dało się odczuć już w czwartek, ale na dłuższą metę trzeba liczyć się z pogłębieniem spadków. Sytuacja nadal bowiem wygląda kiepsko. Nie ma się co łudzić, że WIG20 wróci wkrótce do testów poziomu 1700 pkt. O takim scenariuszu można zapomnieć na dłuższy czas. Trzy styczniowe nieudane próby przełamania poziomu 1700 pkt, niepewność do co skutecznego przeprowadzenia pakietu ustaw wicepremiera Hausnera przez Sejm oraz osłabienie koniunktury giełdowej w USA zaowocowały wyjściem dołem z konsolidacji.

Poranne wzrosty powiększyły po południu Budimex i KGHM. Budimex–Dromex – spółka zależna Budimeksu poinformowała w czwartek o podpisaniu kontraktu na budowę hotelu Hilton w Warszawie. Wartość umowy jest niebagatelna – wynosi 20,5 mln euro. Kurs spółki dominującej zyskiwał najpierw 4,5 proc., ale w ciągu dnia zwyżka nabrała tempa. Na godzinę przed końcem handlu spółka zyskuje ponad 6 proc.

Po wczorajszym ok. 3-proc. wzroście KGHM, dziś miedziowy kombinat dodaje kolejne 2,8 proc. W ciągu dnia osiągnięto wycenę 30 zł, co jest tylko o 20 gr niższym poziomem od historycznego maksimum notowań. Inwestorzy dyskontują prognozy KGHM zapowiadające wypracowanie w tym roku rekordowego zysku jednostkowego wysokości 652 mln zł.

Na przeciwnym biegunie znajduje się Świecie. Przed dzisiejszą sesją spółka przedstawiła raport za IV kwartał. Wyniki rozczarowały. Zysk netto wysokości 21,4 mln zł jest bowiem o około 63 proc. niższy od zanotowanego w analogicznym okresie 2002 r. Główny wpływ na gorsze wyniki miał spadek cen papieru na rynkach światowych oraz osłabienie złotego do euro. Akcje Świecia po ponad 2 proc. spadku w porannej części, po południu pogłębiły przecenę do 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Rynek uspokoił się, a indeksy rosną