GPW skorzystała z dobrego globalnego sentymentu

  • PAP
opublikowano: 08-03-2021, 18:42

Główne warszawskie indeksy wykorzystały panujący w poniedziałek na rynkach zagranicznych dobry sentyment - oceniają analitycy. Trzecią sesję z rzędu dużym zainteresowaniem cieszyły się spółki paliwowe, w tym Orlen i Lotos, które po raz kolejny przewodziły wzrostom w WIG20.

"W poniedziałek optymizm zza oceanu po uchwalonym przez senat USA pakiecie wartym 1,9 bln USD przyczynił się do wzrostów na większości europejskich parkietów giełdowych. WIG20 zmierza w kierunku górnego ograniczenia 2-tygodniowej konsolidacji w wąskim paśmie 1.900-2.000 pkt. Dopiero jej opuszczenie wskaże inwestorom kierunek, w którym rynek będzie w najbliższym czasie podążał" - powiedział PAP Biznes analityk DM Banku BPS, Artur Wizner.

"Na chwilę obecną wciąż brakuje argumentów z polskiej gospodarki przemawiających za pokonaniem przez WIG20 styczniowych szczytów. Sporo jednak może zależeć od rynków zagranicznych. Uwaga inwestorów powinna być zatem skierowana na amerykańskie obligacje, gdyż wzrosty rentowności odciągają kapitał z globalnego rynku akcji" - dodał.

Wizner zwrócił uwagę na krajowy sektor paliwowy, w szczególności Orlen i Lotos, które rosły w poniedziałek trzecią sesję z rzędu.

"Zarówno Orlen, jak i Lotos odnotowały pokaźne wzrosty przy dość dużych obrotach. WIG-paliwa pokonał styczniowe maksima kierując się w stronę istotnych oporów znajdujących się na 6.000 pkt., czyli minimach z 2018 r. Na poniedziałkowe wzrosty częściowo mogły mieć wpływ informacje o ataku na terminal naftowy w Arabii Saudyjskiej. Sądzę jednak, że w szerszym ujęciu inwestorzy liczą na odbudowę marż w sektorze" - ocenił.

fot. Krystian Maj/FORUM
fot. Krystian Maj/FORUM

Kurs Orlenu wzrósł o 4,6 proc. do 66,66 zł, najwyższego poziomu od czerwca 2020r., przy obrotach 218 mln zł. Lotos z kolei poszedł w górę o 2,7 proc. do 47,22 zł, najwyższego poziomu od sierpnia, przy 81 ml zł obrotów. O 5 proc. do 41,4 zł zwyżkował Unimot. Indeks sektora wzrósł o 2,7 proc. do 5.569 pkt.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W poniedziałek WIG20 wzrósł o 1,32 proc. do 1.965,25 pkt., WIG zwyżkował o 1,19 proc. do 58.332,29 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,93 proc. do 4.336,92 pkt., a sWIG80 zyskał 0,74 proc. do 17.879,64 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1,3 mld zł, z czego 1.020 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach PKN Orlen (218 mln zł) oraz Allegro (97 mln zł).

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX zwyżkował o 3,4 proc. W USA S&P 500 rósł o 0,7 proc., a technologiczny Nasdaq tracił o 0,2 proc.

Na koniec dnia na GPW zwyżkowało 10 z 15 indeksów sektorowych, w tym najmocniej leki - o 5,9 proc. Spółki spożywcze zniżkowały o 1,6 proc.

W WIG20 poza sektorem paliwowym mocno rosło także PZU - o 3,7 proc. i CCC - o 3,4 proc. Tauron wzrósł o 3 proc.

Na przeciwległym biegunie znalazł się Orange, tracąc blisko 2 proc.

W mWIG40 silne wzrosty kontynuował Mabion. W poniedziałek kurs wzrósł o 16 proc. do 73 zł, po tym jak w ubiegłym tygodniu zyskał blisko 120 proc. Seria wzrostów rozpoczęła się po tym, jak spółka poinformowała o nawiązaniu współpracy przy produkcji szczepionki przeciwko Covid-19.

Mocno zwyżkowały w poniedziałek także PKP Cargo - o 11 proc. i Famur - o 6 proc., przerywając odpowiednio trzy- i czterosesyjne serie spadków.

Z kolei najmocniej tracił Cormay - o 8 proc.

Wśród małych spółek czwartą sesję z rzędu zwyżkowały kursy INC i Boryszewa, tym razem odpowiednio: o 10 i 8 proc. Z kolei dziewiątą sesję bez spadku zanotowało AB - rosnąc o 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane