GPW: spadek wyników to efekt bazy

opublikowano: 06-02-2023, 16:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Łączne wyniki spółek z WIG20 i mWIG40 spadną względem 2022 r., ale będą o jedną trzecią wyższe niż w 2021 r., zwracają uwagę eksperci TFI PZU.

Polskie akcje pozostają tanie i są relatywnie atrakcyjne nie tylko na tle rynków rozwiniętych, ale również innych rynków wschodzących, uważają eksperci TFI PZU. Podkreślają, że konsens analityków zakłada, iż w 2023 r. łączny zysk netto dużych (WIG20) i średnich (mWIG40) spółek notowanych na GPW spadnie o około 13 proc. r/r.

„Oczekiwane pogorszenie wyników spółek to jednak w dużej mierze efekt wysokiej bazy” – podkreśla TFI PZU w swoim materiale analitycznym.

Łączne zyski sześćdziesięciu największych spółek z warszawskiej giełdy mogą w tym roku roku spaść do 69,0 mld zł, tj. o 10,2 mld zł względem ubiegłorocznych.

„Jeśli jednak cofniemy się nieco dalej, to zauważymy, że mają one szansę być o 34,6 proc. wyższe niż w 2021 r.” – przypomina TFI PZU.

Towarzystwo podtrzymuje przy tym scenariusz bazowy, tj. płytszej bądź głębszej korekty w następstwie dyskontowania przez inwestorów pogarszających się zysków spółek.

10,2mld zł

O tyle w 2023 r. spadną zyski 60 największych spółek z GPW, zakłada konsens prognoz analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane