GPW: średnie spółki zepchnęły w cień gigantów GPW

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 31-05-2004, 16:42

Ostatnia majowa sesja przyniosła niewielkie zmiany wśród największych spółek. Przerwa w notowaniach za oceanem sprawiła, że niewielu inwestorów paliło się do handlu tymi papierami. Wolne zrobiła sobie głównie zagranica handlująca nad Wisłą. W efekcie obroty wyniosły zaledwie 154 mln zł, a główne indeksy ledwo drgnęły w górę. Znacznie ciekawiej było na średnich spółkach. To właśnie w ich kierunku gracze znów kierują swoją uwagę. MIDWIG zanotował najwyższą zwyżkę ze wszystkich wskaźników.

Indeks największych spółek WIG 20 w porannej części sesji podszedł w okolice 1700 pkt. Kupujący nie podjęli próby zdecydowanego ataku na psychologiczną barierę. W efekcie doszło do cofnięcia w okolice piątkowego zamknięcia (1685 pkt). Nieco powyżej tego poziomu zapanował rynkowy konsensus. Do końca sesji wahania indeksu nie przekraczały kilku punktów.

Z najwiekszych firm spadkom oparły się TPSA i Pekao. Słabiej wyglądały PKN i KGHM. W ubiegłym tygodniu minister skarbu zapowiedział, że akcje miedziowego kombinatu, a także Orlenu mogą zostać przekazane Kompanii Węglowej i ARP. Wśród banków bez większych zmian ceny notowane były BACA i BPH PBK. Słaby był za to BRE, który szykuje się do emisji. Z komponentów indeksu WIG 20 mocniej zwyżkowały Kety i Świecie. Dobra postawa Softbanku była wyjątkiem w branży informatycznej.

Lepiej prezentowały się średniaki. Na szerokim rynku świetnie zaczął tydzień Rolimpex, który na transakcji sprzedaży pakietu udziałów w spółce handlującej maszynami rolniczymi zarobi 16,2 mln zł. Nie ustępowały mu Ropczyce. W piątek w pakietówce Skarb Państwa sprzedał swój pakiet akcji spółce menedżerskiej władz tej firmy. Wysoko rósł Prochem. Spółka zawarła kontrakt na około 30 mln zł na wykonanie prac budowlanych dla SGGW. Mocno zwyżkował też Getin. Zwracał uwagę towarzyszący temu najwyższy od 11 marca wolumen obrotu przekraczający 4,5 mln akcji. Hossę kontynuuje Stalprofil,

który zyskiwał około 4 proc., ale przy niestety niskich obrotach. Silny wzrost zanotował Hutmen, który wypuści nowe akcje, które mogą podnieść kapitał spółki nawet o 200 proc. Bardzo mocne były też papiery huty szkła Irena.

Złe wiadomości dla giełdowych portali doszły z parlamentu. Politykom nie wystarczy, że zamieniają swoje poletko w groteskę. Teraz zabrali się za poprawianie prawa telekomunikacyjnego. Nowela wprowadza wręcz absurdalne bariery dla rozwoju internetu w Polsce, co uderzy w dotcomy na GPW. Jednak Grupa Onet i Interia obroniły się przed większym spadkiem. Ponadto "PB" poinformował, że Wirtualna Polska może trafić na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: średnie spółki zepchnęły w cień gigantów GPW