GPW swoimi ścieżkami chodzi

Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 10-09-2010, 18:23

Dzisiejsza sesja była kolejną, która pokazała, że warszawscy inwestorzy nie interesują się tak bardzo rynkami bazowymi, tylko kierują się swoimi wewnętrznymi przesłankami. W środę WIG20 był najsilniejszy na świecie, natomiast od dwóch dni ciągniemy się w ogonie stawki.

Dzisiejsze notowania rozpoczęły się pozytywnym akcentem, ale po godzinie 10.00 jednym szybkom ruchem rynek się skorygował. Podobnie było w Europie Zachodniej, a gorsze nastroje próbowano tłumaczyć wczorajszą informacją o planowanej emisji akcji Deutsche Banku. Ciężko było znaleźć cokolwiek innego, bo kalendarium było pozbawione istotnych informacji. Wrześniowy trend wzrostowy jednak nie dawał za wygraną i doprowadził do odbicia, który szczególnie było widoczne za naszą zachodnią granicą. Na GPW zapanował marazm, który trwał już do samego końca. WIG20 dzień zakończył symbolicznym półprocentowym spadkiem.

Działo się to pomimo dzisiejszej informacji, że Credit Suisse zaleca zakup naszych akcji. Według obliczeń banku największe nadwiślane spółki wyróżniają się wysoką dynamiką wzrostu zysków, a przy tym wskaźniki wskazują, że są nieco tańsze od średniej globalnej. Kolejna opinia, która może nam nieco pomagać w najbliższej przyszłości.

Warto spojrzeć na dzisiejsze publikacje odnoście sald obrotów bieżących. W Polsce mieliśmy do czynienia ze sporym deficytem równym 1,5 mld euro wobec prognoz na poziomie 0,8 mld. Co zawiniło? Słabszy eksport. Podobnie w dzisiejszej publikacji z Chin eksport nieco rozczarował, ale nadwyżka w handlu i tak trzeci miesiąc z rzędu przekroczyła 20 mld dolarów. Przykłady krajów, gdzie dane za eksport rozczarowują można mnożyć. To wyraźne potwierdzenie spowalniającego tempa globalnego ożywienia.

Na rynku walutowym z rana mieliśmy do czynienia z umocnienie euro i w ślad za nim umocnił się również i złoty. Potem jednak nie było kontynuacji, tylko ruch w przeciwnym kierunku. Dopiero udany początek sesji na Wall Street doprowadził do ponownej zmiany kierunku. Prawda jednak jest taka, że złoty pozostaje silny, a inwestorzy zagraniczni wciąż pozytywnie myślą o Polsce w kategoriach „zielonej wyspy”.   

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane