GPW ugięła się pod presją podaży

Pogorszenie nastrojów na światowych rybkach pociągnęło mocno w dół notowania na warszawskiej giełdzie, a pod największą presją znalazły się kursy blue chipów.

WIG20 stracił 1,1 proc., co było dopiero drugą tak znaczącą przeceną od początku roku. O odwrocie inwestorów zagranicznych, zaniepokojonych niekorzystnym obrotem sytuacji we Włoszech, świadczyło osłabienie złotego. Polska waluta straciła wobec dolara aż pięć groszy. Najmocniej wśród blue chipów zniżkował PKN Orlen (-3,6 proc.). Nie pomogło podwyższenie przez DM IDM SA ceny docelowej z 49,6 zł do 60 zł. Wśród zaledwie czterech drożejących spółek z WIG20 znalazł się TVN (+1,0 proc.). Cenę docelową jednego papieru do 9,9 zł podniosła Ipopema.

Uwagę inwestorów przykuwało załamanie notowań CEDC (-41,7 proc.), które znalazły się najniżej od 12 lat. To skutek zapowiedzi, że spółka chce obniżyć zadłużenie o 750 mln USD przez jego konwersję na akcje. Jeśli to się nie uda, nie wyklucza wystąpienia o ochronę przed wierzycielami. W kierunku 7 – letnich minimów ponownie zmierzały notowania Polnordu (-4,1 proc.). Nie pomogła informacja o zwiększeniu zaangażowania w spółkę przez fundusze Templetona.

Nieco lepsze nastroje panowały na szerokim rynku. mWIG40 i sWIG80 straciły nieco ponad pół proc. Jednak WIG Plus zakończył sesję jedynie minimalnie pod kreską, a indeks rynku NewConnect zyskał pół proc. Ponad 7 proc. zyskał Erbud. Zysk netto w zakończonym kwartale był o 6 proc. niższy od prognoz analityków. Jednak przychody przebiły oczekiwania aż o 37 proc.

Najwyżej od ośmiu miesięcy znalazły się notowania InterCars (+1,8 proc.). Citigroup podwyższyło cenę docelową z 102,4 zł do 124 zł. Broker rekomenduje kupno akcji spółki. Prawie 4 proc. zyskał Tell. Spółka chce skupić do 284 tys. akcji własnych. W pobliżu dwuletnich maksimów utrzymuje się kurs Mostostalu Zabrze (0,0 proc.). Spółka porozumiała się z władzami miejskimi Łodzi ws. rozwiązania umowy budowy stadionu. Zapłaci 10 mln zł. odszkodowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane