GPW w czołówce rynków

Poprawa koniunktury w Niemczech zachęciła inwestorów do zakupów na warszawskim parkiecie.

Indeks nastrojów niemieckich inwestorów i analityków niespodziewanie zanotował wyraźną poprawę. Skoczył z -15,7 punktu do +6,9 punktu, choć rynek spodziewać się zaledwie skromnego wzrostu. To pomogło WIG20 powiększyć dzisiejsze zyski do 0,6 proc. Na nieco mniejszych plusach utrzymują się parkiety z Londynu, Frankfurtu i Paryża. Główne giełdy z południa kontynentu odrabiają straty po zawirowaniach związanych z zapowiedziami premiera Włoch Mario Montiego o odejściu ze stanowiska, zyskując po około dwie trzecie proc.

- Po zakończeniu misji przez rząd inwestorzy nie powinni spodziewać się pustki decyzyjnej – uspokajał wczoraj Mario Monti.

O blisko 3 proc. drożeją papiery Zetkamy. Spółka podniosła prognozę jednostkowych przychodów i zysku netto. To wyniki lepszych od zakładanych wyników sprzedaży oraz wyższej marży na sprzedaży. Ponad 1 proc. zyskują akcje Skotanu. Emitent podpisał umowę finansowania badań nad drożdżami. Otrzyma dofinansowanie w wysokości 5,7 mln zł. Koszt całego projektu to 7,18 mln zł.

Po wczorajszej 7 proc. zwyżce o prawie 3 proc. tanieją papiery Redanu. Spółka była zmuszona poprosić banki i obligatariuszy o zawieszenie do 28 lutego spłaty kapitału przypadającego w tym terminie i ustalenie nowego harmonogramu spłat.

Inwestorzy myślami są już przy rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniu Fedu. Decydenci rozważą powiększenie z końcem roku skupu obligacji hipotecznych o papiery rządowe. Wtedy zakończona zostanie tzw. „operacja twist”, oznaczająca zamianę długu krótkoterminowego na długoterminowy. Do większych zakupów nie zachęca jednak kwestia klifu fiskalnego w USA.

- Zważywszy na szybkie zbliżanie się terminu rozwiązania sprawy rynki będą zapewne dreptały w miejscu, czekając na informacje, w którą stronę politycy poprowadzą amerykańską gospodarkę – komentował Zahid Mahmood, trader London Capital Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy