GPW w drodze na północ

Łukasz Bugaj
opublikowano: 03-04-2009, 17:06

Dzisiejsze notowania rozpoczęły się od  spadków rzędu 1 procenta. Wydawało się, że rynkowi należy się korekta po  wczorajszych dynamicznych wzrostach. Rzeczywistość okazała się odmienna. Spóźnieni inwestorzy chcą na siłę wsiąść do pędzącego pociągu, który winduje indeksy w kierunku północnym. Byki są obecnie tak silne, że zwyżka trwała praktycznie do publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. WIG20 rosnący o  4 proc. robił wrażenie.

Po południu nastroje się nieco pogorszyły za sprawą danych o amerykańskim bezrobociu, które osiągnąwszy poziom 8,5 proc. jest najwyższe od 25 lat. W marcu gospodarka USA straciła po raz czwarty z rzędu ponad 650 tys. miejsc pracy, co powoduje, że obecna recesja odbiła swoje piętno już na 5,1 mln osób, które straciło pracę. Moim zdaniem, dane te nie były dla indeksów najważniejsze. Każdy ekonomista powie, że bezrobocie nie jest wskaźnikiem wyprzedzającym i tak naprawdę jako ostatnie zacznie odwracać swój negatywny trend. Skoro rynek giełdowy dyskontuje przyszłość, a bezrobocie jest obrazem przeszłości, to w dłuższym terminie rynek pracy ma znikomy wpływ na wyceny akcji.

O wiele ważniejszy wpływ na rynki miała wczorajsza decyzja amerykańskiego organu regulującego FASB, który podjął decyzję o zarzuceniu dotychczasowej metody wyceny aktywów zgodnej z ceną rynkową na rzecz o wiele korzystniejszej w dzisiejszych czasach wyceny teoretycznej. To poprawi bilanse banków i wpłynie na sztuczny wzrost ich zysków. Wskaźniki ulegną poprawie i akcje muszą to odzwierciedlić w swoich wycenach.

Na rynku walutowym złoty po bardzo dobrej passie w ostatnich dniach tracił na wartości. Nie można tym jednak zbytnio się przejmować, gdyż o wiele ważniejszy jest fakt, że nastąpiło wybicie z kanału trendu wzrostowego. To powoduje, że negatywny scenariusz 5 zł za euro można - jak na razie - odłożyć na półkę. 

Łukasz Bugaj
Autor jest analitykiem firmy Xelion. Doradcy Finansowi


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / GPW w drodze na północ