GPW: W nowy rok na byczy skok

JO
opublikowano: 05-01-2009, 08:17

Warszawskie indeksy, podobnie jak w ostatni piątek część ich europejskich rywali, powinny rozpocząć Nowy Rok na GPW od  wzrostów. Inwestorzy się cieszą bo prezydent-elekt USA ma „dopracowany” plan ratujący gospodarkę wart co najmniej 800 mld USD.

Barack Obama opowiada się za obniżką podatków. Jeżeli dojdzie do przegłosowania nowej ustawy podatkowej w Kongresie, będzie ona stanowiła 40 proc. całego pakietu stymulującego gospodarkę o który poprosi już wkrótce kongresmanów nowy prezydent USA. Analitycy szacują, że przygotowywany przez administrację Obamy pakiet ratunkowy będzie wart 775 mld USD, a cięcia podatkowe będą warte ok. 300 mld USD.

Na te wieści zgodnymi wzrostami zareagowały indeksy na wszystkich azjatyckich parkietach. W Japonii, Nikkei 225, notował dzisiaj już ósmy z rzędu dzień wzrostów. Tak dobrej passy tamtejszych blue chipów inwestorzy nie widzieli od ok. 5 lat! Nawet ostatnio mocny jen wobec dolara musiał oddać pola amerykańskiej walucie.

Wielu inwestorów liczy, że pierwsza sesja na warszawskiej GPW będzie udana. Trzeba przypomnieć, że część europejskich giełd normalnie pracowała 2 stycznia (piątek). Już wtedy, nie znając jeszcze bardziej szczegółowych planów prezydenta-elekta USA, na przykład francuskie blue chipy zyskały ponad 4 proc. Na GPW nie ma co jednak liczyć, że wzrosty będą podwójne w swojej skali (odrabianie straconego piątku), nawet jeżeli europejskie indeksy znów będą pięły się do góry.

Miejmy tylko nadzieję, że obroty wreszcie wzrosną, bo w końcówce 2008 roku nie przekraczały czasami nawet 500 mln zł na sesję. Może w końcu inwestorzy doczekają się „efektu stycznia”, którego już dawno na warszawskim parkiecie nie było. Pamiętajmy, że w połowie tego miesiąca rozpoczną się publikacje raportów zagranicznych spółek za IV kwartał. Prognozy nie są zbyt optymistyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO

Polecane