GPW wprowadzi ‘krótką sprzedaż’ i nowe instrumenty pochodne

DI,ISB
opublikowano: 16-01-2008, 15:56

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych wprowadzi w najbliższym czasie możliwość "krótkiej sprzedaży" i nowe instrumenty pochodne, poinformował prezes Ludwik Sobolewski w środę.

"Planujemy wprowadzenie do obiegu nowe kontrakty na waluty, akcje i indeksy" - powiedział Sobolewski podczas konferencji zorganizowanej w 10-tą rocznicę wprowadzenia instrumentów pochodnych na GPW. Nowe kontrakty na waluty mają obejmować pary PLN/GBP oraz PLN/CHF, a także pary bez złotego.

Członek zarządu giełdy Adam Maciejewski poinformował, że po planowanym wprowadzeniu "krótkiej sprzedaży" i uruchomieniu pożyczek papierów wartościowych giełda powróci do notowania opcji na akcje.

Maciejewski poinformował, że rolą animatora opcji na GPW jest poważnie zainteresowana firma brytyjska, z którą są prowadzone w tej sprawie rozmowy.

"Przygotowujemy się do prywatyzacji giełdy, więc odłożyliśmy decyzję w sprawie wyboru dostawcy nowego systemu informatycznego, ale znaleźliśmy tańszy sposób na zwiększenie obecnego systemu" - powiedział Maciejewski. Według niego, Warset może zostać znacznie przyśpieszony w połowie tego roku.

W ciągu 10 lat wartość obrotów instrumentami pochodnymi na GPW wyniosła 1,78 bln zł, z czego 1,72 bln zł przypadło na kontrakty na WIG 20, poinformowała giełda. W 2007 r. wartość obrotów na rynku terminowym wyniosła 674,6 mld zł z czego na kontrakty na WIG 20 przypadło 657,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW wprowadzi ‘krótką sprzedaż’ i nowe instrumenty pochodne