GPW: wybija się nad kreskę

09-04-2009, 11:43

Na tle zagranicznych parkietów sytuacja na Książęcej wygląda odwrotnie do wczorajszej- tzn. WIG20 jest jednym z najsłabszych światowych wskaźników. Na spadającym rynku można jednak znaleźć prawdziwe perełki.

Po pozytywnym otwarciu WIG20 szybko zszedł poniżej środowego zamknięcia. Zaraz potem nastąpiła próba wyjścia nad kreskę, jednak bykom nie wystarczyło tym razem sił aby utrzymać dłużej ten wzrost. Ten scenariusz wcale nie dziwi, bowiem po tłustych, ponad 5-cio proc. wzrostach, krajowe byki mają prawo na odpoczynek.

Gdyby nie ostatnie anomalie rynkowe, można by twierdzić, że indeks blue chipów zakończy ostatnią sesję skróconego tygodnia na minusie. Wcale jednak nie musi tak być. I rzeczywiście. Po wyciągnięciu kontraktów na amerykańskie indeksy - WIG20 wybił się w zielone rejony. Ogranicza nas jednak grudniowy opór na poziomie ok. 1750 punktów. Przekroczenie go, umożliwiłoby szybki marsz indeksu, nawet do 1900 punktów.

Do godziny 13:30 obroty przekroczyły już 1070 mln zł. Uwzględniając przedświąteczny marazm, który z reguły panuję na rynku to całkiem niezły wynik.

Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniej traci TPSA, Pekao i Asseco. Mimo dobrych wyników za I kwartał Onetu wchodzącego w skład grupy TVN, akcje medialnej spółki tracą.

Po drugiej stronie rynku, dzięki 2,5 proc. wzrostowi kontraktów na miedź, zyskuje KGHM. Wzrost cen baryłki ropy do 51 USD przekłada się ponownie na wzrosty PKN Orlen.

Dużo lepsza sytuacja panuję wśród średnich i mniejszych spółek. Dobrą passę kontynuują spółki z sektora budowlanego oraz deweloperskiego. Na szczególną uwagę zasługują zapomniane akcje Triton, holenderskiego Ronson i Ganta. Powody do radości mają właściciele ComArchu, który zyskuje momentami 6 proc. Inwestorów ucieszyła informacja o podpisaniu umowy wraz z CA Services i PwC z Centrum Projektów Informatycznych MSWiA na świadczenie usług doradczych. Na podstawie umowy ramowej Ministerstwo może udzielić konsorcjum zamówień do 54,3 mln zł netto.

Na rynku walutowym panuje już świąteczny marazm. Po porannych wahaniach złoty lekko traci wobec EUR i umacnia się do USD i franka szwajcarskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: wybija się nad kreskę