GPW: wyprzedaż akcji Elektrimu zdołowała indeksy

Tomasz Furman
opublikowano: 10-12-2001, 16:37

Warszawska giełda nie może poniedziałkowej sesji zaliczyć do udanych. Zniżki dotknęły zwłaszcza akcjonariuszy przedsiębiorstw zaliczanych do indeksu TechWIG i WIG 20. Spośród blue chipów największe ujemne zmiany miały miejsce na walorach Netii i Elektrimu. Przecena akcji pierwszej z nich była efektem nieudanego wezwania na sprzedaż obligacji. Niepowodzenie tego procesu może oznaczać, że posiadacze obligacji liczą na uzyskanie większych wpływów w przypadku ewentualnego bankructwa operatora niż zaproponowano im w wezwaniu.

Również przecena papierów Elektrimu była rezultatem obaw dotyczących faktycznego stanu finansów przedsiębiorstwa. Inwestorzy niepokoili się zwłaszcza z powodu możliwego zgłoszenia do wykupu wszystkich obligacji. Dziś warszawska spółka nie ma pieniędzy aby skutecznie przeprowadzić taką operację. Wprawdzie UOKiK zgodził się na przejęcie podmiotu zależnego tj. Elektrimu Kable przez Krakowską Fabrykę Kabli, co powinno przynieść określone środki ale z drugiej strony nie wiadomo kiedy nastąpi płatność. Co więcej nie wiadomo nawet na jakim etapie są obecnie rozmowy między spółkami zainteresowanymi przeprowadzeniem transakcji.

Negatywnie na kurs wpłynęła także obniżka ratingu dokonana pod koniec ubiegłego tygodnia przez międzynarodową agencję Standard & Poor. Również ona była rezultatem niepokojów związanych z zdolnością przedsiębiorstwa do refinansowania swojego zadłużenia. Ostatecznie w wyniku narastającej przez cały dzień fali wyprzedaży kurs spółki po 20,13-proc. obniżce zamknął się na poziomie 12,10 zł. Dzięki temu osiągnął roczne minimum cenowe.

Nienajlepsze nastroje na rynkach całego świata nie zachęcały również do kupna pozostałych walorów. Co ciekawe, informacja o wzroście bezrobocia w USA powodowała w poniedziałek większe spadki na parkietach europejskich niż amerykańskich. Nawet gdyby wyłączyć z obrotu akcje Elektrimu i Netii także w Polsce gracze nie mieliby powodów do zadowolenia. Spośród blue chipów co najmniej 3 proc. zniżkowały kursy Optimusa, Prokomu, Softbanku oraz Świecia. Z tego powodu niekwestionowanym liderem przecen musiał zostać TechWIG. Wskaźnik ten stracił prawie 5,2 proc. Nieco lepiej wypadł jedynie MIDWIG i NIF. Ten ostatni osiągnął nawet wartość dodatnią.

Tomasz Furman

t.furman@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: wyprzedaż akcji Elektrimu zdołowała indeksy