GPW: wyprzedaż akcji Pekao popsuła obraz rynku

Marek Druś
31-10-2002, 12:57

Po niemal dwóch godzinach nieprzerwanego wzrostu indeksy warszawskiej giełdy zaczęły ‘zjeżdżać w dół’. Powoduje to rosnąca przecena papierów Pekao SA. Akcje banku cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów podczas dzisiejszej sesji. Zmiana nastrojów krajowego rynku jest zgodna z sygnałami z największych giełd europejskich, gdzie popyt również powoli traci przewagę.

Wyprzedaż akcji Pekao skutecznie pogorszyła obraz rynku. Papiery banku wyraźnie tanieją, co z racji jego ‘wagi’ ma wyraźnie negatywny wpływ na wartość indeksów. Akcje Pekao tanieją w związku z obniżeniem jego rekomendacji przez analityków Merrill Lynch. Wcześniej drożały przez trzy tygodnie w związku z podtrzymaniem prognozy wyników przez zarząd banku. W najbliższy poniedziałek Pekao ma ujawnić swoje kwartalne wyniki jednostkowe. Wyniki skonsolidowane zostaną przekazane osiem dni później.

Z wyjątkiem taniejących akcji Pekao, pozostałe blue chipy wyraźnie drożeją. Dużym popytem cieszą się papiery TP SA, na które popyt wywołały dobre wyniki Centertela. Wyraźnie rosną również ceny akcji PKN Orlen i Prokomu. Płocki koncern poinformował w czwartek przed sesją o podpisaniu umowy o konsorcjum z Rotch Energy, co ‘o krok’ przybliżyło go do kupna akcji Rafinerii Gdańskiej.

Wciąż utrzymuje się bardzo duży popyt na akcje Netii. Akcje spółki w ciągu ostatnich dwóch tygodni były jedną z najlepszych inwestycji na warszawskiej giełdzie. Przez kolejne siedem sesji ich cena wzrosła niemal dwukrotnie. Sprzyjały temu wiadomości o porozumienie z mniejszościowymi obligatariuszami, którzy oprotestowali przyjęty przez spółkę układ, zapowiedź powrotu na Nasdaq i integracji z należącym do KGHM Dialogiem.

Nadal rekordowym popytem cieszą się akcje Szeptela. Po zakończeniu czwartkowej sesji spółka podała kwartalen wyniki. Choć jej strata wzrosła, zaledwie o ułamek procenta spadły przychody spółki po dziewięciu miesiącach tego roku.

Niewielki spadek ceny notują papiery Agory. Spółka płaci prawdopodobnie w ten sposób za porażkę w wyścigu o przejęcie Europlakatu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: wyprzedaż akcji Pekao popsuła obraz rynku