Na otwarciu sesji WIG20 wzrósł o 0,92 proc. do 2382,6 pkt. Po godzinie handlu bariera 2400 pkt. nie pękła, ale jest do tego coraz bliżej.
Wszystko za sprawą optymizmu inwestorów, którym pretekst do zwyżki dały lepsze od oczekiwań wyniki m.in. Apple’a i Fiata, a także spekulacje, że Fed podejmie działania, zmierzające do rozruszania rynku kredytowego.
Najsłabsze wśród rodzimych blue chipów jest PGNiG. Michał Szubski, prezes spółki, zapowiada w „PB” konsolidację spółek, zajmujących się usługami budowlanymi dla gazownictwa. Ma to być realna konkurencja dla giełdowych spółek, takich jak Pol-Aqua, Polimex i PBG. Kurs tej ostatniej spółki rośnie najmocniej w WIG20.
Wyraźnie rośnie kurs New Word Resources. Górnicza spółka poinformowała o podwyżce cen węgla koksującego i koksu na trzeci kwartał.
Przy dużych obrotach drożeje też Skotan. Firma wybrała wykonawcę I etapu inwestycji w zakład produkcji drożdży paszowych. Wartość zlecenia wynosi 10,4 mln zł netto.
W górę idą notowania Orbisu. W I półroczu grupa miała 399 mln zł przychodów.
Nie zmienia się kurs Lenteksu. Spółka opublikowała wyniki za I półrocze. Pod względem przychodów i zysku operacyjnego okres ten był porównywalny do pierwszych sześciu miesięcy 2009 r. Wyraźnie lepiej było tylko z zyskiem netto.
Wybrane wyniki za I półrocze przedstawił też Redan. Spółka nieznacznie poprawiła sprzedaż, o 8 proc. zwiększyła się marża handlowa.
Lekko rośnie kurs Energopolu-Południe. Budowlana firma jest bliska pozyskania zlecenia, wartego 14,6 mln zł.
Na GPW nieudanie zadebiutowała kolejna już w tym roku spółka, która przeniosła się z NewConnect – Tesgas. Pierwsze transakcje zawierano z ceną 14,50 zł, o blisko 8 proc. niższą od kursu z zamknięcia wczorajszej sesji na NewConnect. Cena ta była równa cenie z niedawnej oferty publicznej.